Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Počet slovenských firiem v daňových rajoch v prvom štvrťroku 2017 vzrástol

Kategória: Spravodajstvo

Počet slovenských spoločností v daňových rajoch v prvom štvrťroku tohto roka opäť vzrástol.

Bratislava 25. mája (TASR) - Počet slovenských spoločností v daňových rajoch v prvom štvrťroku tohto roka opäť vzrástol. A to aj napriek tomu, že od februára tohto roka platí nový protischránkový zákon, ktorý mal štátu pomôcť v boji proti daňovým únikom. 
      "Aktuálne v našich databázach vidíme, že v rajoch sídli 4834 spoločností, čo je o 57 viac, ako ku koncu vlaňajška. Od začiatku minulého roka ich počet stúpol o 115," vyčíslil Milan Seliak z poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko.
      Výraznejší medzimesačný posun však spoločnosť zaznamenala len pri niektorých krajinách. Väčšina z daňových rajov nevykazuje žiadne, alebo len veľmi malé posuny. "Výrazne sa hýbu iba Cyprus, USA a Spojené arabské emiráty," vymenoval Seliak. Z dlhodobého porovnania ale podľa neho vidieť dosahy aféry Panama Papers práve na štátoch ako Panama, Malta či Seychely.
      Napríklad Cyprus podľa Seliaka skokovo rastie, keďže aktuálne tam sídli o 31 podnikov viac ako v poslednom štvrťroku 2016 a o 195 viac ako v prvom štvrťroku 2016. V súčasnosti je podľa Bisnode na Cypre registrovaných spolu 1097 firiem, ktoré majú priame väzby na Slovensko. 
      Ostrov podľa Seliaka v posledných mesiacoch láka podnikateľov, pretože je finančne zdravý. "Hrubý domáci produkt (HDP) Cypru vlani dosiahol rast 2,8 %. Podľa predpovedí Medzinárodného menového fondu spred mesiaca porastie v tomto roku ekonomika Cypru o 2,2 %, pričom rast na podobných úrovniach by mal pokračovať aj v nasledujúcich dvoch rokoch," zhodnotil.
      Výraznejšie stúpli aj Spojené štáty americké. Počet slovenských spoločností za Atlantikom sa podľa spoločnosti zvýšil o 15 na 1043. Napriek tomu sa však USA nepodarilo zaradiť späť na druhú priečku najobľúbenejších daňových rajov pre slovenské firmy. "Vidíme postupné zmeny preferencií slovenských podnikateľov. USA síce teraz rástli, no ak sa pozrieme na medziročné zmeny, výsledkom je pokles. Oproti roku 2016 tak v súčasnosti sídli v USA o 18 firiem menej," dodal Seliak.
      Naopak, tak ako na Cypre, kontinuálny rast vidí spoločnosť aj v Spojených arabských emirátoch. V nich je momentálne zaregistrovaných 139 firiem, čo predstavuje tretinový nárast od začiatku minulého roka.
      "Aj napriek tomu, že založenie a vedenie firmy v Spojených arabských emirátoch je finančne nákladnejšie ako v mnohých krajinách Európskej únie, sú pre firmy lákavé práve pre nulovú daň z príjmu," vysvetlil Seliak. Okrem toho je to podľa neho jedna z najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta a podnikatelia tu majú relatívne jednoduchý prístup k prémiovému bankovníctvu.
      Na druhej strane, výrazný pokles počtu firiem zažívajú podľa Bisnode krajiny skloňované v súvislosti s aférou Panama Papers. Napríklad Panama stratila medziročne 19 firiem, aktuálne tam má sídlo 139 slovenských podnikov. "Ku koncu vlaňajška Panama podpísala dohodu o automatickej výmene informácií o daňových poplatníkoch, čím de facto prichádza o ‚status‘ daňového raja," opísal Seliak. Slovenské firmy však podľa jeho slov opúšťajú aj Seychely či Maltu. Napríklad Seychely prišli medziročne o 37 slovenských spoločností a Malta o 24.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.