Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Počet slovenských firiem v daňových rajoch stúpol o vyše 7 %

Kategória: Spravodajstvo

Podľa údajov agentúry ČEKIA do jedného z daňových rajov v prvom polroku tohto roka presídlili slovenskí vlastníci 213 firiem. Celkovo tak bolo z daňových rajov kontrolovaných vyše 3 200 slovenských podnikov.

 

 

 

BRATISLAVA 8. augusta (SITA) - Záujem slovenských podnikateľov o presun sídla do daňového raja v prvom polroku tohto roku výrazne rastie. Podľa údajov českej agentúry ČEKIA totiž počet slovenských podnikateľov, ktorí presídlili svoju firmu do destinácie považovanej za daňový raj, sa od konca minulého roku do 30. júna tohto roku zvýšil o 7,1 %. Absolútne sa počet firiem presťahovaných do daňových rajov zvýšil o 213 subjektov na 3 208 firiem. "Z daňového raja je aktuálne kontrolovaných 1,62 % zo 191 tis. firiem registrovaných na Slovensku," konštatuje v tlačovej správe ČEKIA.

K najatraktívnejším daňovým rajom pre Slovákov podľa správy patria naďalej Holandsko, Cyprus a Luxembursko. Najväčší relatívny prírastok v prvom polroku zaznamenali Seychelské ostrovy, kde sa počet presídlených firiem zvýšil o 111 %. "Ak by slovenskí podnikatelia zachovali tempo zapojovania svojich firiem do medzinárodných holdingov po celý zvyšok tohto roka, išlo by o najväčší odliv za posledné tri roky," komentovala aktuálne čísla analytička agentúry ČEKIA Petra Štěpánová. Silným impulzom pre slovenských podnikateľov k presunu sídla do daňového raja je zrejme podľa nej aktuálna ekonomická a politická situácia na Slovensku.

Absolútne najviac slovenských firiem bolo ku koncu prvého polroka spomedzi daňových rajov kontrolovaných z Holandska, a to 1 068 subjektov. Nasledoval Cyprus s 672 firmami a Luxembursko s 360 firmami. Vyše 680 takýchto podnikov bolo evidovaných aj v USA, ktoré však nie sú považované za klasický daňový raj, aj keď za splnenia určitých podmienok tak fungujú. Z mimoeurópskych destinácií okrem spomínaných USA je najobľúbenejším daňovým rajom Belize s 86 podnikmi.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.