Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Počet Slovákov, ktorí podnikajú v ČR, rastie

Kategória: Spravodajstvo

Podľa portálu E15.cz začalo v Prahe minulý rok podnikať viac ako 4 tis. Slovákov, zatiaľ čo pred piatimi rokmi to bolo o 1,5 tis. menej.

BRATISLAVA 20. marca (SITA) - V niektorých českých krajoch sa v minulom roku v porovnaní s rokom 2009 zaregistroval až dvojnásobný počet slovenských podnikateľov. Uviedol to portál E15.cz. Podľa portálu začalo v Prahe minulý rok podnikať viac ako 4 tis. Slovákov, zatiaľ čo pred piatimi rokmi to bolo o 1,5 tis. menej. Podľa hovorcu českého ministerstva priemyslu Filipa Matysa môžu byť dôvodmi zvyšujúceho sa počtu slovenských podnikateľov v ČR daňové a personálne náklady, vymožiteľnosť práva a hraničný styk so susednými krajinami. Dodáva, že slovenskí podnikatelia majú rovnaké podmienky ako domáci podnikatelia.

Majiteľ franšízy Pizza Mizza Jozef Šétaffy pre E15.cz povedal, že v Česku sa jeho spoločnosť pri podnikaní stretla s jednoduchšími administratívnymi a formálnymi postupmi a ústretovosťou úradníkov pri vybavovaní. Šétaffy tiež uviedol, že v SR nie sú jasne stanovené pravidlá pre podnikanie a vymožiteľnosť práva je nízka. 

Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré si počas posledných mesiacov zaregistrovali v ČR pobočku spoločnosti alebo novú firmu, podľa E15.cz patrí aj Martinus a IT firma Websupport. 

Analytik agentúry Iness Radovan Ďurana tvrdí, že dôvodov pre presun slovenských podnikateľov do ČR a na Moravu je viac. Podľa Ďuranu sú dôvodmi presunu aj nižšia sadzba dane z príjmu, nižšie náklady na prácu a v niektorých prípadoch aj nižšie zaťaženie podnikateľov poplatkami. 

Daň z pridanej hodnoty je v SR oproti ČR vyššia o dve percentá, zrážková daň v SR predstavuje 22 % a spoločnosti, ktoré podnikajú na Slovensku, musia od tohto roku zaplatiť aj 480 až 2 880 eur za daňovú licenciu. Založenie spoločnosti s ručením obmedzeným je v SR podmienené aj zložením základného imania vo výške 5 tis. eur. V ČR je to jedna česká koruna. 

Podľa E15.cz, povinnosť platiť zdravotné a sociálne odvody pripravila SR o 23 tis. živnostníkov.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.