Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Počet exekučných zrážok z dôchodku sa mierne zvýšil

Kategória: Spravodajstvo

V porovnaní marcom tohto roka sa počet dôchodcov, ktorým sa vykonávajú z dôchodku zrážky, zvýšil o necelých 1 tisíc na 26,7 tisíc osôb.

BRATISLAVA 10. júla (SITA) - Sociálna poisťovňa v súčasnosti vykonáva zrážky z dôchodku na základe núteného výkonu rozhodnutia 26 701 dôchodcom. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. V porovnaní s údajmi z marca tohto roka, kedy počet dôchodcov, ktorým sa vykonávali z dôchodku zrážky, bol 25 728, ide podľa neho o mierny nárast.

Počet dôchodcov, ktorým sa zrážky z dôchodku vykonávajú, sa výrazne znížil v novembri vlaňajška, a to pre zmenu právnej úpravy týkajúcej sa určovania sumy zrážky poberateľom dôchodkov. "Vtedy sa zastavilo vykonávanie zrážok približne 11 000 dôchodcom, lebo ich dôchodok bola nižší ako základná suma, ktorá nie je postihnuteľná výkonom rozhodnutia," uviedol hovorca poisťovne. 

Od 1. júla tohto roka sa nezmenila suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, je naďalej 198,09 eura mesačne. "Znamená to, že zrážky sa budú naďalej vykonávať dôchodcom v nezmenenej sume, nakoľko sa od 1. júla 2014 nemení základná suma, ktorú nie je možné z dôchodku zraziť," tvrdí Višváder. Táto suma je totiž, okrem počtu osôb vyživovaných dôchodcom, závislá práve od životného minima.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.