Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Parlament posunul do druhého čítania novelu o životnom minime

Kategória: Spravodajstvo

Novela zákona má zabrániť tomu, aby sa pri poklese životných nákladov nízkopríjmových domácností, resp. čistých peňažných príjmov na osobu znižovala suma životného minima. Podľa navrhovanej novely sa pri poklese životných nákladov nízkopríjmových domácností, resp. čistých peňažných príjmov životné minimum zachová na súčasnej úrovni.

BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Parlament posunul do druhého čítania návrh novely zákona o životnom minime. Novela zákona má zabrániť tomu, aby sa pri poklese životných nákladov nízkopríjmových domácností, resp. čistých peňažných príjmov na osobu znižovala suma životného minima. Ak by totiž podľa súčasného zákona aspoň jeden z týchto ukazovateľov klesol, malo by sa znížiť aj životné minimum. Podľa navrhovanej novely sa však pri poklese životných nákladov nízkopríjmových domácností, resp. čistých peňažných príjmov životné minimum zachová na súčasnej úrovni.
Suma životného minima sa upravuje každoročne k 1. júlu, a to buď na základe koeficientu rastu čistých peňažných príjmov na osobu alebo koeficientu rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností zistených Štatistickým úradom SR. Pri valorizácii súm životného minima sa zohľadňuje nižší koeficient. Na vývoj životného minima je naviazaná úprava rodičovského príspevku, prídavku na dieťa, daňového bonusu na dieťa, či nezdaniteľnej časti základu dane. Ak by sa znížila suma životného minima, znamenalo by to pokles týchto dávok, či daňových úľav.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.