Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Paríž chce v roku 2014 na daniach vybrať o 6 mld. eur viac

Kategória: Spravodajstvo

V pondelok to vyhlásil francúzsky minister pre rozpočet Jerome Cahuzac

PARÍŽ 25. februára (SITA, Reuters) - Francúzska vláda bude musieť v roku 2014 získať z daní dodatočných 6 mld. eur. V pondelok to vyhlásil francúzsky minister pre rozpočet Jerome Cahuzac. "Finančná a rozpočtová situácia Francúzska je bohužiaľ taká, že nám nedovoľuje pripraviť sa o 6 mld. eur," povedal Cahuzac pre rozhlasovú stanicu Europe 1. Podľa jeho slov je vo francúzskom rozpočte diera vo výške až do 6 mld. eur, keďže mimoriadne a dočasné tohtoročné zvýšenie daní už v budúcom roku nebude v platnosti.

Francúzsko v tomto roku podľa prezidenta Francoisa Hollanda nepristúpi k ďalším úsporným opatreniam a namiesto toho sa sústredí na úspory vo výdavkoch počas roku 2014. V budúcom roku by Paríž chcel znížiť rozpočtový deficit na úroveň troch percent hrubého domáceho produktu (HDP). "Bolo by zlé prijímať ďalšie opatrenia, ktoré by boli brzdou spotreby a investícií," povedal Hollande. "Nie je potrebné pridávať ďalšie úsporné opatrenia v roku 2013. Od daňových poplatníkov sme už žiadali veľa," povedal Hollande. Kým snahy vlády o zníženie deficitu doteraz zahŕňali vo väčšej miere úvahy o zvyšovaní daní ako o škrtoch vo výdavkoch, v budúcom roku by sa mal tento trend obrátiť, dodal Hollande. Podľa predpokladov Európskej Komisie (EK) dosiahne rozpočtový deficit Francúzska v tomto roku 3,7 %.

Francúzsky minister financií Pierre Moscovici minulý týždeň uviedol, že požiada európskych partnerov o jeden rok navyše na to, aby Francúzsko znížilo svoj rozpočtový deficit na 3 % HDP. Francúzsko sa zaviazalo dosiahnuť trojpercentný limit EÚ pre výšku rozpočtových schodkov už v tomto roku. Podľa európskeho komisára pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna by vláda v Paríži mohla dostať na splnenie rozpočtových cieľov čas do roku 2014, ak komisia príde k záveru, že krajina preukázala dostatočné úsilie pri znižovaní štrukturálneho deficitu.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.