Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

OZ KOVO chce skorší odchod do dôchodku pre určitú skupinu zamestnancov

Kategória: Spravodajstvo

Ľudia vykonávajúci rizikové práce by mali mať možnosť odísť skôr do dôchodku. 

Bratislava 4. mája (TASR) - Ľudia vykonávajúci rizikové práce by mali mať možnosť odísť skôr do dôchodku. O tomto návrhu chce v súvislosti s predlžovaním veku odchodu do dôchodku rokovať s vládou Odborový zväz (OZ) KOVO. Podľa zväzu by sa mali zmeny prijať do konca tohto roku.
      "Ak je dnes priemerný dôchodok 400 eur, tak som presvedčený, že znižovanie nie je správna cesta. Dajú sa nájsť riešenia, aby mohli ľudia ísť skôr do dôchodku a aby mali slušný dôchodok," povedal na dnešnej tlačovej konferencii predseda OZ KOVO Emil Machyna.
      Od budúceho roku sa bude predlžovať vek odchodu do dôchodku z terajších 62 rokov v závislosti od toho ako sa bude zvyšovať stredná dĺžka života. Podľa OZ KOVO však ľudia vo vyššom veku už nedokážu vykonávať fyzicky náročnú prácu. Preto vidia odborári riešenie v nastavení pravidiel skoršieho odchodu do dôchodku. "Ide nám o to, aby mohli ísť ľudia skôr do dôchodku za určitých podmienok, ktoré sa dajú nastaviť," priblížil Machyna s tým, že bol by rád, keby sa to týkalo všetkých. "My to chceme dať hlavne v týchto kategóriách, 3. a 4. kategória sú najviac rizikové, ako aj nepretržitá prevádzka, prípadne niektoré typy povolaní, ktoré sú fyzicky a duševne náročné. To by bolo vyšpecifikované," vysvetlil Machyna.
      Vláda by sa podľa OZ KOVO mohla inšpirovať Nemeckom alebo Belgickom. "Jedna z vecí je tá, že by sa mohlo prispievať viac do tretieho piliera. Keby si nasporili určitú sumu, napríklad v treťom pilieri, tak by mohli zaplatiť tú časť, od kedy by mohli ísť skôr do dôchodku a o to by mohli ísť skôr bez krátenia toho príjmu. Sú rôzne modely. Aj také, že sa kráti na nejakú sumu, a potom ak by dovŕšili dôchodkový vek 64 alebo 65 rokov, tak by mali plný dôchodok," načrtol možnosti Machyna.
      Nemci majú zase podľa jeho slov tzv. časové konto. "Keď niekto robí nadčasy a robí ich veľa a sú v pluse, tak zamestnávateľ mu zaplatí z tej sumy čiastku do Sociálnej poisťovne a môže ísť skôr do dôchodku," doplnil Machyna. Podľa OZ KOVO sú tieto zmeny potrebné aj preto, že dnes je na Slovensku najviac práce v nepretržitej prevádzke a v nočných zmenách.
      "Toto sú témy, ktoré chceme otvoriť, a ak sa nám to nepodarí, sme pripravení ísť aj do protestov a do nátlakových akcií. Dôchodková reforma je veľmi zásadný krok do života ľudí a do ich odchodu do dôchodku a do ich výšky dôchodku," avizoval Machyna.
      Zväz nesúhlasí aj so zámerom súčasnej vlády znižovať priame dane. Klesnúť má daň z príjmu právnických osôb na 21 % z 22 %. "Zamestnanci stále platia viac ako platia zamestnávatelia. Zisky sú omnoho vyššie ako podiel miezd na HDP. Zamestnávatelia si môžu kedykoľvek konsolidovať dane bez problémov," upozornil Machyna s tým, že ak by sa mali dane znižovať, tak na úkor sociálnych daní. "Či sú to zdravotné alebo sociálne odvody. Ale treba to robiť citlivo, aby sa nevytvárali deficity. To je pre nás prijateľnejšia cesta ako ísť do priamych daní. Toto nepodporíme ani v tripartite a budeme voči tomu bojovať," dodal Machyna.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.