Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Opozícia predniesla svoje návrhy na zníženie daní

Kategória: Spravodajstvo

Návrh SDKÚ-DS na zníženie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby zo súčasných 23 % na pôvodných 19 % nie je však podľa predsedu parlamentného finančného výboru Daniela Duchoňa (Smer-SD) možné podporiť.

BRATISLAVA 28. júna (SITA) - V závere piatkového rokovania parlamentu dominovala diskusia k daňovým zákonom. Opoziční poslanci predstavili sériu noviel, ktorými chcú zmeniť zákon o dani z pridanej hodnoty (DPH), či zákon o dani z príjmov. Návrh SDKÚ-DS na zníženie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby zo súčasných 23 % na pôvodných 19 % nie je však podľa predsedu parlamentného finančného výboru Daniela Duchoňa (Smer-SD) možné podporiť. Aj vďaka vyššej sadzbe tejto dane štát totiž podľa jeho slov vyberie viac na daniach, čo má pomôcť ozdraviť verejné financie.

Na jeho slová zareagoval jeden z predkladateľov novely zákona o dani z príjmov, podpredseda SDKÚ -DS Ivan Štefanec, podľa ktorého novela nebude mať negatívny dopad na verejné financie. "Ja som naozaj presvedčený, že pokiaľ sa vrátime k 19-percentnej dani, tak ten dopad nebude negatívny," vyhlásil v pléne Štefanec. Zároveň dodal, že vláda Roberta Fica by sa nemala báť priznať chyby a opraviť ich. "Ak niečo ohrozuje fiškálnu konsolidáciu, tak je to nezodpovedná a nekompetentná politika vlády," upozornil exminister financií a poslanec SDKÚ-DS Ivan Mikloš.

Opozičná SDKÚ-DS v parlamente v piatok predstavila aj zmenu zákona o DPH, ktorou by sa mal zrušiť koeficient na odpočet DPH. "Je to návrh Slovenskej asociácie malých podnikov, ktorý sme si osvojili a ktorý považujeme za užitočný, najmä z hľadiska zníženia administratívy," vyhlásil pri predstavení novely začiatkom mesiaca Ivan Štefanec.

Zmenu zákona o dani z príjmov predstavili aj poslanci opozičného KDH. Július Brocka a Alojz Přidal navrhli zvýšiť sumu nezdaniteľnej časti základu dane u daňovníka v závislosti od počtu nezaopatrených detí v rodine, konkrétne o 1 200 eur na každé dieťa. "Je to zásadná zmena v daňovom systéme v prospech rodín s deťmi," vyhlásil pri predstavení novely Brocka.

Parlament v piatok diskutoval aj o ďalších opozičných návrhoch. Jedným z nich bola navrhovaná zmena Obchodného zákonníka, cez ktorú chcú poslanci o OĽaNO umožniť v bankách zriadenie transparentného účtu. Tým by sa vytvoril priestor na bezplatný vzdialený prístup pre tretie osoby k informáciám o prijatých a vykonaných platbách majiteľa účtu.

"Prijatie zákona umožní akejkoľvek fyzickej, či právnickej osobe, ktorá je majiteľom bežného účtu, aby svoj bežný účet zmenila na transparentný účet a tým pádom umožnila priehľadnosť svojich finančných transakcií," uvádzajú predkladatelia. Otvorenosť a priehľadnosť finančných transakcií u subjektov spravujúcich verejné financie, ako aj financie používané na verejnoprospešné záujmy je totiž podľa nich nevyhnutným predpokladom budovania demokratickej spoločnosti a vykorenenia korupcie z verejného života.

Poslanci v piatkovej rozprave hovorili aj o návrhu KDH, ktorým chce chrániť subdodávateľov verejných zákaziek pred druhotnou platobnou neschopnosťou. Víťazi zákaziek verejných obstarávaní by totiž podľa nového zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní mali povinnosť uhrádzať faktúry subdodávateľom v stanovených lehotách, inak o zákazku prídu.

Aktuálna schôdza parlamentu bude pokračovať v pondelok o 11:00 rozpravou k novele zákona o poľovníctve poslanca za Most-Híd Zsolta Simona.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.