Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Opozícia predloží návrhy na zníženie nezamestnanosti

Kategória: Spravodajstvo

Výsledkom okrúhleho stola opozície podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera nebol záujem hľadať spôsob riešenia nezamestnanosti, ale inou formou konsolidácie verejných financií.

Správa "SOCIÁLNE: Opozícia predloží návrhy na zníženie nezamestnanosti" - rozšírená v piatom odseku o reakciu ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera

BRATISLAVA 12. apríla (SITA) - Opozičné strany predložia do parlamentu návrhy na zníženie nezamestnanosti na Slovensku. Po okrúhlom stole predstaviteľov KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS so zástupcami zamestnávateľov a odbornej verejnosti k nezamestnanosti na Slovensku to uviedol predseda KDH Ján Figeľ. Má ísť o návrh na zníženie dane z príjmov právnických osôb z 23 % späť na 19 %, zníženie odvodov pre dohodárov a živnostníkov, či o zmenu Zákonníka práce tak, aby nezvyšoval náklady na vytváranie pracovných miest. "Očakávame, že vláda v utorok na mimoriadnej schôdzi k nezamestnanosti nebude ideologizovať a politizovať, ale hľadať a ponúkať skutočné riešenia," povedal. Upozornil na to, že dane pre firmy sú v súčasnosti na Slovensku na najvyššej úrovni zo všetkých postkomunistických krajín.

Pracovný trh podľa Figeľa tiež poškodilo zvýšenie odvodov z príjmov z dohôd na úroveň pracovného pomeru. "Dohodli sme sa aj na potrebe lepšej ochrany a debyrokratizácie podnikania, hlavne pre malých podnikateľov a živnostníkov," tvrdí šéf KDH. Riešením by podľa neho bolo zaviesť minimálnu mzdu, ktorej výška by sa regionálne líšila. "Mohla by pôsobiť diverzifikovane hlavne v regionónoch, ktoré majú vysokú nezamestnanosť," povedal. Vyzdvihol tiež potrebu väčšej flexibility pracovnej sily, či zavedenie licencií pre podnikateľov.

Podpredseda Most-Híd Ivan Švejna upozornil na to, že za jeden rok vlády Roberta Fica pribudlo na úradoch práce 40 tisíc nezamestnaných. Zmena hospodárskej politiky, ktorú zrealizovala vláda Roberta Fica, podľa neho spôsobila to, že "zmizli" státisíce dohodárov. "Je o 40 percent menej dohodárov, ako bolo minulý rok," uviedol. Okrem toho svoju činnosť ukončili desiatky tisíc živnostníkov. "Niektorí zvažujú, že prejdú na eseročky alebo na úrady práce," tvrdí. Je tak podľa Švejnu evidentné, že opatrenia vlády mali na nezamestnanosť negatívny vplyv. "Navrhneme, aby sa pri dohodároch odvody do výšky minimálnej mzdy neplatili," povedal. Žiada tiež zaviesť nový systém daňových úľav pre podporu nových pracovných miest. "Považujeme za diskriminačné a neférové, keď len niektoré podniky dostávajú daňové úľavy," dodal.

Najvyššie dane na Slovensku v rámci postkomunistických krajín podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša dostávajú do pozície, že sa Slovensko stáva neatraktívnym pre nových, aj tunajších investorov. "Dnes premeniť si sídlo v rámci Európskej únie je vecou zopár podpisov, možno zopár kolkov a nejakých drobných nákladov na to, aby to človek zmanažoval," povedal. Zo Slovenska preto budú podľa neho firmy odchádzať a nebudú platiť dane na Slovensku.

"Opozícia priznala, že alternatívny spôsob riešenia konsolidácie verejných financií spočíva v zdražovaní prostredníctvom jediného možného riešenia, ktorým je takmer päťpercentné zvýšenie DPH," reagoval na opozičných politikov minister práce a sociálnych vecí Ján Richter (Smer-SD). Výsledkom okrúhleho stola opozície podľa neho nebol záujem hľadať spôsob riešenia nezamestnanosti, ale iná forma konsolidácie verejných financií. "Predstavitelia opozície neponúkli žiadny reálny alternatívny návrh riešenia nezamestnanosti, ale ponúkajú návrat k stavu našej krajiny spred roka," tvrdí Richter. Podľa neho totiž opozícia odmietla všetky legislatívne opatrenia, ktoré vláda prijala na konsolidáciu verejných financií. "Odmietli daňovo-odvodovú reformu, aj novelu Zákonníka práce," dodal minister.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.