Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Opozícia nepresadila trojicu daňových noviel

Kategória: Spravodajstvo

Daň z príjmov právnických osôb tak ostane na úrovni 23 %, nebude sa meniť ani suma nezdaniteľnej časti základu dane v závislosti od počtu nezaopatrených detí.

BRATISLAVA 3. septembra (SITA) - Daň z príjmov právnických osôb sa na Slovensku znižovať nebude. Poslanci Národnej rady (NR) SR totiž v utorok nepodporili novelu zákona o dani z príjmov, ktorú predložil Ivan Štefanec a Pavol Frešo (obaja SDKÚ-DS) a ktorou chceli znížiť sadzbu tejto dane pre firmy zo súčasných 23 % na 19 %. Toto opatrenie by podľa predstaviteľov opozície nemalo negatívny dopad na výber daní. Námietky však mal predseda finančného výboru Daniel Duchoň (Smer-SD). Zastáva názor, že vyššia sadzba dane zvyšuje príjmy do štátnej kasy, čo pomáha ozdravovať verejné financie. Opačný názor ako Duchoň mal Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). "Ak niečo ohrozuje fiškálnu konsolidáciu, tak je to nezodpovedná a nekompetentná politika vlády," vyhlásil ešte v júlovej rozprave.

S novelou zákona o dani z príjmov v utorok nepochodili ani poslanci strany KDH Július Brocka a Alojz Přidal. Tí navrhovali zvýšiť sumu nezdaniteľnej časti základu dane ma daňovníka v závislosti od počtu nezaopatrených detí v rodine, konkrétne o 1 200 eur na každé dieťa. Podľa Brocku by to bola zásadná zmena v daňovom systéme v prospech rodín s deťmi.

Ďalšia daňová legislatíva, ktorá nezískala podporu parlamentnej väčšiny, bola novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH). Jej autormi boli opäť poslanci SDKÚ-DS Ivan Štefanec a Pavol Frešo. Právnou úpravou chceli zrušiť koeficient na odpočet DPH. "Je to návrh Slovenskej asociácie malých podnikov, ktorý sme si osvojili a ktorý považujeme za užitočný, najmä z hľadiska zníženia administratívy," povedal v júli Štefanec.

Opozičná strana spolu so zástupcami malých podnikov upozorňovala, že v súčasnosti sa v praxi uplatňuje pri určitých účtovných prípadoch tzv. pomerné odpočítanie dane. To znamená, že ak napríklad podnikateľ, platca DPH, dodáva svoje tovary a služby, ktoré sú zo zákona oslobodené od DPH, je povinný uplatňovať koeficient, ktorý sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. "Princíp je v tom, že my hovoríme, ak som platca DPH, tak som platca a mal by som si odrátať všetko. Ak štát niekoho oslobodzuje, tak ja na to nemôžem doplácať," uviedol pred časom prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.