Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Od 18. februára sa bude platiť e-kolkami na celom Slovensku

Kategória: Spravodajstvo

 Od stredy 18. februára bude platobný systém e-kolok k dispozícii v rámci riadnej prevádzky na Finančnom riaditeľstve SR a na všetkých daňových a colných úradoch na Slovensku.

Bratislava 16. februára (TASR) – Od stredy 18. februára bude platobný systém e-kolok k dispozícii v rámci riadnej prevádzky na Finančnom riaditeľstve SR a na všetkých daňových a colných úradoch na Slovensku. Ako dnes informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, pilotná prevádzka elektronického systému dopadla úspešne.
      Finančná správa spustila pilotnú prevádzku e-kolku pri úhrade správnych poplatkov v Bratislavskom kraji 11. februára. Občania a podnikatelia mohli od tohto dňa na Daňovom úrade Bratislava vrátane jeho pobočiek v Malackách, Pezinku a Senci využiť nové možnosti úhrady poplatkov. "Vzhľadom na úspešné ukončenie pilotnej prevádzky môže byť riadna prevádzka platobného systému e-kolok spustená v rámci finančnej správy na celom Slovensku," uviedla Macíková.
      Ako priblížila, všetky elektronicky komunikujúce subjekty môžu od stredy pri podaní žiadosti o úkon vyžadujúci zaplatenie správneho poplatku úhradu uskutočniť bezodkladne bankovým prevodom na zberný účet Slovenskej pošty, ktorý je zverejnený na portáli finančnej správy. Ďalšou možnosťou je zakúpenie potvrdenia pre evidenciu poplatku v rôznych nominálnych hodnotách na pobočkách pošty.
      "V prípade nezaplatenia správneho poplatku daňový úrad vyzve poplatníka na zaplatenie na základe predpisu, ktorý vytvára nový platobný systém e-kolok," upozornila Macíková. Predpis obsahuje inštrukcie potrebné k úhrade poplatku bankovým prevodom, QR kód pre platbu poplatku na ktoromkoľvek kiosku iného správneho orgánu jeho načítaním, ako aj samotnú poštovú poukážku pre úhradu na pobočkách pošty. Poplatník si ho prevezme buď osobne, alebo mu bude zaslaný poštou spolu s výzvou.
      Občania a podnikatelia, ktorí podávajú žiadosť poštou alebo osobne, si budú môcť podľa Macíkovej zakúpiť e-kolok vopred na konkrétnu službu na vybraných kioskoch umiestnených v budovách Ministerstva vnútra SR.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.