Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Obchodné arbitráže môžu pomôcť firmám vyriešiť ich problémy

Kategória: Spravodajstvo

Dlhé trvanie súdnych konaní, preťaženie súdov a časté dôvodné pochybnosti o nestrannosti sudcov.

Bratislava 26. apríla (TASR) - Toto všetko negatívne ovplyvňuje dôveru podnikateľov v právny štát. Jedným z nástrojov pre firmy, ako podnikateľský spor vyriešiť, sú obchodné arbitráže.
      O tejto problematike diskutujú vo štvrtok odborníci na pôde Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave spoločne s Americkou obchodnou komorou na Slovensku (AmCham). "Sme radi, že už štvrtý rok môžeme spoločne s Právnickou fakultou UK prostredníctvom tejto konferencie aktívne prispievať k odbornej diskusii a poukazovať na význam obchodných arbitráží a na ich praktický význam pre domáce aj zahraničné spoločnosti pôsobiace na Slovensku," skonštatoval v správe pre médiá výkonný riaditeľ AmCham v SR Jake Slegers.
      Tohtoročná konferencia je zameraná práve na regionálne špecifiká obchodnej arbitráže. Diskusia sa sústredí predovšetkým na korporátnu arbitráž a trovy rozhodcovského konania. "Vytvorenie spoľahlivého a dôveryhodného prostredia pre rozvoj obchodných arbitráží vytvára plnohodnotnú alternatívu pre podnikateľský sektor vo veci obchodných sporov. Zároveň však otvára priestor pre ďalšie vedecké bádanie a skúsenosti obchodných spoločností, ktoré prinášajú cenné poznatky aj do pedagogickej činnosti," doplnila profesorka Mária Patakyová z Právnickej fakulty UK v Bratislave.
      Hlavné témy konferencie zároveň nadväzujú na aktuálny vývoj v týchto oblastiach. V uplynulých mesiacoch totiž Slovenskom rezonovala diskusia ohľadom výšky trov rozhodcovského konania. Najznámejší bol prípad arbitráže týkajúcej sa Vodného diela Gabčíkovo, ktorý mal nielen politické, ale aj občianskoprávne dôsledky. Tento prípad bol zároveň spúšťačom legislatívnych zmien týkajúcich sa oprávnenej výšky trov v rámci rozhodcovského konania, ktoré pripravuje Ministerstvo spravodlivosti SR.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.