Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Obama podpísal zákon proti emisnej dani EÚ

Kategória: Spravodajstvo

Administratíva prezidenta Baracka Obamu nepovažuje za správne, aby daň EÚ z emisií v leteckej doprave platili spoločnosti so sídlom mimo únie

WASHINGTON 28. novembra (SITA, Reuters) - Americký prezident Barack Obama v utorok podpísal zákon, ktorý má chrániť domáce letecké spoločnosti pred účinkami novej dane z emisií v EÚ. Administratíva prezidenta Obamu podporuje iniciatívy na obmedzenie škodlivých emisií v leteckej preprave, nepovažuje však za správne, aby sa európska daň vzťahovala aj na spoločnosti mimo EÚ, uviedol hovorca Bieleho domu Clark Stevens. Spojené štáty podľa neho podporujú globálne riešenie na pôde Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO).

Európska komisia tento mesiac navrhla pozastaviť účinnosť kontroverznej legislatívy, na základe ktorej majú všetky letecké spoločnosti využívajúce letiská v EÚ platiť daň z emisií. Komisia to zdôvodnila náznakmi, že sa podarí dosiahnuť širokú dohodu na medzinárodnej úrovni. Preto chce počkať do jesene 2013, kedy sa uskutoční najbližšie zasadnutie Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo.

EÚ zaradila letecké spoločnosti do systému obchodovania s emisnými povolenkami (ETS) od januára tohto roku. Dôvodom mala byť snaha o zníženie obsahu tzv. skleníkových plynov v ovzduší. Dve desiatky krajín, medzi nimi aj India, Rusko, Čína a Spojené štáty, však opatrenia kritizovali ako porušenie medzinárodného práva. Podľa leteckých spoločností im emisná daň prinesie počas ôsmich rokov dodatočné náklady v sume 17,5 mld. eur.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.