Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Obama dosiahol svoje, bohatí Američania budú platiť vyššie dane

Kategória: Spravodajstvo

Americký Kongres schválil návrh Senátu na odvrátenie hroziaceho prepadu cez "fiškálny útes".

WASHINGTON 2. januára (SITA, Reuters) - Americký Kongres v utorok schválil zvýšenie daní, ktoré sa bude týkať iba najbohatších domácností. Informovala o tom agentúra Reuters. Zákonodarcovia urobili tento neobvyklý krok preto, aby zabránili prepadu krajiny do hlbokej finančnej krízy a recesie. Splnili tým tiež predvolebný sľub prezidenta Obamu zvýšiť dane pre najviac zarábajúcich. Legislatívu už predtým na výnimočnej novoročnej schôdzi schválil Senát, horná komora amerického parlamentu.

Zákonodarcovia spolu niekoľko týždňov tvrdo bojovali v snahe nájsť cestu, ako zabrániť plošnému zvýšeniu daní a rozpočtovým škrtom v celkovej hodnote 600 mld. USD, prezývaným "fiškálny útes". USA technicky cez "útes" už prepadli, keďže jeho opatrenia vstúpili do platnosti o polnoci 1. januára, plán schválený v utorok sa však bude antidatovať, doplnila agentúra Reuters. Dane sa podľa najnovšieho rozhodnutia zvýšia iba pre jednotlivcov, ktorí zarábajú viac ako 400 tis. USD ročne a rodiny s ročným príjmom nad 450 tis., čo je približne
1 % populácie.

Mnohí Republikáni so zvýšením daní nesúhlasili a požadovali tvrdšie rozpočtové škrty. Zdá sa však, že si uvedomili, ako by prepad cez "fiškálny útes" poškodil americkú ekonomiku, keď sa v stredu do práce vrátia finančné trhy a federálne úrady. Prieskumov verejnej mienky tiež ukazovali, že ak by sa dohoda nepodarila a prišlo by k zvýšeniu daní celoplošne, Američania by z toho vinili najmä Republikánov.

(1 EUR = 1,3194 USD)

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.