Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

O virtuálnu registračnú pokladnicu treba požiadať do 14. decembra

Kategória: Spravodajstvo

Podnikatelia, ktorí majú záujem o bezplatné využívanie virtuálnej registračnej pokladnice (VRP) už od 1. januára 2016, musia najneskôr do pondelka 14. decembra podať na ktoromkoľvek daňovom úrade žiadosť o jej pridelenie.

Bratislava 11. decembra (TASR) - Podnikatelia, ktorí majú záujem o bezplatné využívanie virtuálnej registračnej pokladnice (VRP) už od 1. januára 2016, musia najneskôr do pondelka 14. decembra podať na ktoromkoľvek daňovom úrade žiadosť o jej pridelenie. Finančná správa im v tom prípade podľa jej hovorkyne Patrície Macíkovej garantuje, že prihlasovacie údaje dostanú včas.
      "Odporúčame, aby využili elektronický formulár na portáli finančnej správy. Tieto žiadosti o pridelenie kódu VRP sú rýchlejšie zaregistrované a vybavené. Vyplnenú žiadosť treba vytlačiť, podnikateľ ju podpíše, naskenuje a zašle elektronicky ako prílohu Všeobecného podania na portáli finančnej správy v časti register. Môže ju podať aj osobne na podateľni ktoréhokoľvek daňového úradu alebo poslať poštou hociktorému daňovému úradu,“ informovala hovorkyňa FS.
      Po overení údajov pracovník daňového úradu podnikateľa zaregistruje a pridelí mu kód VRP. Následne mu v bezpečnostnej obálke prídu poštou prihlasovacie údaje na vstup do aplikácie VRP a kód VRP. V prípade nesprávnych údajov daňový úrad vyzve žiadateľa na opravu, čo predĺži proces pridelenia kódu.
      VRP je adekvátnou náhradou elektronickej registračnej pokladnice. Od 1. januára 2016 je sprístupnená pre všetkých podnikateľov, ktorí mesačne nevydajú viac ako 1000 pokladničných dokladov. Predpokladom pre používanie je internetové pripojenie na klasickom stolovom počítači či notebooku alebo prostredníctvom smartphonu cez mobilnú aplikáciu. Dostupná je aj pre dva najväčšie mobilné operačné systémy. Mobilné zariadenia musia spĺňať podmienky pre Android 4.X a iOS 8, webová aplikácia predpokladá podporu štandardných prehliadačov.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.