Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

O prácu na železnici je zo strany mladých malý záujem, hlásia stredné školy

Kategória: Spravodajstvo

O prácu na železnici je zo strany mladých malý záujem. Železničné spoločnosti na Slovensku už začínajú pociťovať nedostatok pracovnej sily v tejto oblasti.

Bratislava 13. septembra (TASR) – O prácu na železnici je zo strany mladých malý záujem. Železničné spoločnosti na Slovensku už začínajú pociťovať nedostatok pracovnej sily v tejto oblasti. Uviedol to riaditeľ Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave Peter Papík. Stredné školy spolu so železničnými spoločnosťami a ministerstvom dopravy preto pripravujú podujatie v Múzeu dopravy Bratislava, kde sa žiaci základných škôl a rodičia dozvedia viac o možnosti štúdia, ale aj ďalšieho zamestnania na železnici.
      "Dôvodom, prečo sme sa dali takto všetci dokopy je, že železničné spoločnosti začínajú pociťovať výrazný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily vo vybraných pozíciách. Na konci minulého školského roka len pre región Trnavy sme dostali vyše 100 pracovných pozícií k dispozícii, ktoré sme mohli ponúknuť absolventom. Nemali sme toľko absolventov,“ priblížil Papík. Situácia s nedostatkom pracovníkov začína byť podľa jeho slov kritická.
      S tým súhlasí aj Pavol Hertinger zo Železničnej spoločnosti Slovensko. "Naša spoločnosť musí v súčasnej dobe riešiť kritickú situáciu záujemcov o profesie, ktoré sú pre nás kľúčové. Jednou z takých profesií je  pozícia rušňovodič," priblížil Hertinger. Ako dodal, klesá počet záujemcov príslušných škôl, ktorých by mohli uplatniť na tejto pozícii. Preto je podľa neho dôležité pritiahnuť čo najviac mladých ľudí do tejto sféry a podchytiť už žiakov na základných školách.
      Podujatie, ktoré má spropagovať štúdium na dopravných a technických stredných školách a prácu na železnici, bude prebiehať počas víkendu 1. a 2. októbra od 10.00 h do 16.00 h v Múzeu dopravy Bratislava. Budú tu prezentované nedostatkové pozície ako rušňovodič, výpravca, dispečer. Okrem toho sa tu odprezentujú školy, kde sa dajú tieto odbory študovať.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.