Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nový informačný systém finančnej správy je funkčný

Kategória: Spravodajstvo

Nový daňový systém je funkčný a  prípadné problémy finančná správa odstraňuje. 

Bratislava 8. apríla (TASR) - Nový daňový systém je funkčný a  prípadné problémy finančná správa odstraňuje. Uviedol to pre TASR prezident Finančného riaditeľstva (FR) SR František Imrecze. "Nový integrovaný systém finančnej správy je funkčný. Do systému sú úspešne namigrované všetky dáta a údaje, ktoré potrebujeme mať na to, aby registrátori, správcovia, kontrolóri a exekútori mohli pracovať. V systéme je implementovaná celá funkcionalita, ktorú potrebujeme na to, aby mohol fungovať," vysvetlil. Odmietol tak kritiku predsedu opozičnej SaS Richarda Sulíka či bývalého šéfa FR SR Miroslava Mikulčíka.
      Podľa nich bol nový systém do polovice marca tohto roka nefunkčný a zamestnanci daňových úradov majú napríklad problémy spočítať vratky dane z pridanej hodnoty (DPH). "Nie som politik, a preto sa k politickým iniciatívam nebudem vyjadrovať. Budem sa ale vždy snažiť argumentovať faktami, čo všetko už nový informačný systém spracoval z pohľadu daňových priznaní a jednotlivých typov podaní. Informačný systém funguje a nezrovnalosti odstraňujeme a dolaďujeme," priblížil Imrecze.
      Vylúčil, že by mala finančná správa problémy s vratkami DPH. "Je to nezmysel. K 2. aprílu máme spracovaných 412.000 daňových priznaní na DPH za rôzne zdaňovacie obdobia, sú tam aj daňové priznania po uzatvorených kontrolách z minulých období, ale aj údaje za mesiac marec, kedy sme dostali daňové priznania. Máme vyplatené nadmerné odpočty v celkovej hodnote viac ako 514 miliónov eur," vyčíslil prezident FR SR. To je podľa neho jasný dôkaz, že finančná správa nemá problémy s vyplácaním nadmerných odpočtov.
      Imrecze však priznal občasné problémy pri prevádzke nového daňového systému. "Snažíme sa dosiahnuť to, aby každý deň systém fungoval identicky dobre. To znamená, aby priepustnosť systému bola každý deň rovnaká a dostatočná. Priznávame, že s týmto ešte stále bojujeme, ale je to systém, ktorý je oveľa robustnejší ako akýkoľvek systém, ktorý tu v minulosti bol," zdôraznil Imrecze. "Verím, že v priebehu apríla doladíme systém tak, že bude každý deň fungovať identicky," doplnil.
      Finančná správa spustila nový daňový systém od 2. marca tohto roka. "Celý systém je pokračovaním zmluvy na dodávku informačného systému, ktorá bola podpísaná Ministerstvom financií (MF) SR vo februári 2010. Potom prišiel dodatok číslo dva, ktorý odklonil jeho implementáciu k systému KONS," pripomenul výmenu daňových systémov Imrecze.
      Podľa jeho slov však implementácia systému KONS zlyhala. "Jedným z mojich prvých krokov bol podpis dodatku, ktorým sme vrátili všetky dôležité atribúty zmluvy tak, aby sa pokračovalo v pôvodnom predmete zmluvy, aby zodpovednosť za dodávku riešenia mala dodávateľská spoločnosť, ktorou je spoločnosť IBM," priblížil.
      Podľa Imreczeho má voči finančnej správe IBM plnú zodpovednosť za dodávku nového systému. "Je to zmluvne zakotvená zodpovednosť. Subdodávatelia sú v plnej kompetencii IBM," dodal. Nový daňový systém podľa finančnej správy doteraz stál 67 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.