Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nový britský zákon nezabráni daňovým únikom veľkých firiem

Kategória: Spravodajstvo

Podľa niektorých členov britského parlamentu návrh legislatívy nerieši problém, ktorý verejnosť hnevá najviac.

LONDÝN 13. marca (SITA, Reuters) - Nový zákon, ktorý má zabrániť daňovým únikom a ktorý v súčasnosti prechádza britským parlamentom, nerieši ten typ znižovania daní korporáciami, ktorý verejnosť považuje za najväčší problém. Vyhlásila to v stredu komisia britského parlamentu.

Zákon má britskému daňovému úradu (HMRC) dať väčšie právomoci v boji so "zneužívaním" daňového systému. Jedna z parlamentných komisií, ktorá zákon skúma, však v stredu vyhlásila, že právna norma nepokrýva daňové praktiky nadnárodných firiem. Tie svoje zisky prostredníctvom vnútrofiremných preúčtovávaní prevádzajú do pobočiek v krajinách, kde platia nižšie daňové sadzby. Kritiku si za to vyslúžil napríklad internetový obchod Amazon, ktorý zisky vykazoval prostredníctvom nezdaňovanej spoločnosti v Luxembursku, alebo kaviarenský reťazec Starbucks, ktorý vďaka obdobným praktikám v Británii 14 rokov platil len minimálne dane.

Kroky firiem ako Starbucks a Amazon - ktoré obvinenia odmietajú a tvrdia, že riadne platia dane v každej krajine, v ktorej pôsobia - by sa podľa kritikov navrhovanej legislatívy neklasifikovali ako "zneužívanie", pretože pri nich postupujú v medziach medzinárodných daňových pravidiel. Londýn argumentuje, že cieľom návrhu zákona je donútiť firmy, aby zaplatili svoj diel daní, ale zároveň chcú zachovať pozície Veľkej Británie ako európskej krajiny s daňovým systémom najpriaznivejším pre podnikanie.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.