Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nové zdaňovanie nehnuteľností bude najneskôr od roku 2015

Kategória: Spravodajstvo

Konkrétne návrhy nového systému zdaňovania nehnuteľností budú podľa ministerstva financií hotové v priebehu tohto roka.

BRATISLAVA 18. apríla (SITA) - Nový systém zdaňovania nehnuteľností na Slovensku, ktorý by mal vychádzať z trhovej hodnoty nehnuteľnosti, bude zavedený najneskôr od roku 2015. Konštatuje to ministerstvo financií, ktoré v súčasnosti analyzuje možné alternatívy nastavenia nového systému zdaňovania. "Konkrétne návrhy budú hotové v priebehu roku 2013 a nový systém bude zavedený najneskôr od roku 2015," uvádza rezort v programe stability na roky 2013 až 2016, ktorý predložil do pripomienkového konania.

Dane z nehnuteľností na Slovensku podľa ministerstva financií v súčasnosti v porovnaní s ostatnými krajinami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) alebo Európskej únie predstavujú takmer bezvýznamnú časť daňových príjmov územných samospráv. Administratívne náklady na správu týchto daní sú pritom zrejme často len mierne nižšie ako samotné daňové výnosy.

Ministerstvo zároveň považuje súčasné nastavenie systému, v ktorom je sadzba dane stanovená podľa rozlohy obytnej plochy, za nespravodlivé, pretože základ dane neodzrkadľuje skutočnú hodnotu nehnuteľnosti. "Z pohľadu daňovej spravodlivosti je optimálnym riešením nastaviť systém tak, aby bol základ dane naviazaný na trhovú hodnotu nehnuteľnosti. Takto nastavený systém by zabezpečil, že daňová základňa by sa menila spolu s trhovou cenou nehnuteľnosti a efektívne zdanenie pri nezmenenej sadzbe by bolo konštantné," uvádza rezort financií.

Reforma zdaňovania nehnuteľností je tak podľa ministerstva jednou z výziev v rámci daňového systému. Avizované zmeny by pritom mohli viesť k spravodlivejšiemu zdaneniu a zároveň by umožnili zvýšiť daňové príjmy verejnej správy, prípadne vytvorili priestor pre zníženie niektorých daní s väčším negatívnym vplyvom na hospodársky rast. Vzhľadom na skúsenosti v okolitých krajinách, menšiemu negatívnemu vplyvu daní z nehnuteľností na ekonomický rast, vysokej efektivite výberu a malému priestoru na vyhýbanie sa daňovej povinnosti, by mohli tieto dane podľa ministerstva financií zohrávať v rámci daňového systému významnejšiu úlohu ako tomu je v súčasnosti.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.