Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nová aplikácia ePeňaženka

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: FR SR Zdroj: FR SR

Na overovanie pravosti pokladničných dokladov (PD) môže verejnosť využívať novú aplikáciu finančnej správy (FS) ePeňaženka. Aplikácia po registrácii používateľom ponúka množstvo výhod od virtuálneho úložiska PD až po štátom garantovanú formu reklamácie. Stiahnuť si ju je možné z platformy Google Play a App Store.

FS prináša ďalšiu modernú aplikáciu – ePeňaženka, ktorej primárnym cieľom bolo nahradiť staršiu formu overovania PD a občanom priniesť novú komfortnú službu na ukladanie „bločkov“. Občania sa pri používaní aplikácie budú môcť opäť zapojiť do boja s vydávaním falošných PD. Bude to signifikantný prínos pre štát i spotrebiteľov, ktorým sa opätovne vráti do rúk možnosť nahlasovať nezrovnalosti v PD, čo zvýši ich ochranu proti podvodným praktikám a daňovým únikom.

Kupujúci platia za tovar alebo služby cenu vrátane DPH a úlohou podnikateľa je túto daň od občana odviesť do štátneho rozpočtu. Aplikácia sa bude pri kontrole (skenovaní QR kódu) dokladu používateľa pýtať viacero otázok z dôvodu, aby jednoduchšou formou pomohla overiť základné údaje na PD. Funkčnosť overovania a nahlasovania nezrovnalostí na PD bude pritom stále dostupná aj neprihláseným požívateľom. Zároveň sa spotrebiteľom nebude môcť stať, aby sa im PD fyzicky stratil alebo sa im inak znehodnotil, pretože, ho budú môcť mať v aplikácii bezpečne uložený. PD budú mať k dispozícii aj vtedy, ak budú používať iné mobilné zariadenie alebo pôvodné sa stane nefunkčným.

Sprievodnou službou pre širokú verejnosť bude možnosť použitia v nej uložených detailov dokladov na reklamačné konanie. Ide tak o prvú štátnu aplikáciu, ktorá bude slúžiť spotrebiteľom aj na reklamačný proces. Po registrácii emailovou adresou budú všetky PD uložené vo virtuálnej forme. Registrácia je potrebná preto, aby si reklamáciu mohol uplatniť vždy iba jeden používateľ pre konkrétny doklad a súčasne, aby ich mal kedykoľvek k dispozícii a mohol si ich v rámci aplikácie naskenovaním QR kódu uložiť. Aplikácia umožní overovať ten istý PD viacerým používateľom, no uložiť si ho môže len prvý, registrovaný používateľ, ktorý bude mať nárok na prípadnú reklamáciu, ostatní nie.

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) víta projekt ePeňaženka. „Považujeme ho za nevyhnutný benefit tejto doby z dôvodu zjednodušenia povinností spotrebiteľov pri uplatňovaní si ich práv v rámci reklamačného konania“, uviedol vedúci odboru ochrany spotrebiteľa SOI Marián Jargaš. Výhodou tohto projektu je podľa SOI aj odbúranie byrokracie na strane spotrebiteľa aj podnikateľských subjektov. Prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) Marek Harbuľák poznamenal, že v boji proti znižovaniu šedej ekonomiky zohrávajú dôležitú úlohu samotní spotrebitelia. „Práve z tohto dôvodu podporujeme spustenie aplikácie. Považujeme ju za praktický nástroj na uchovávanie dokladov a sledovanie osobnej spotreby, ktorý zároveň prispeje k odhaleniu prípadného neférového konania vybraných podnikateľov“, dodal.

Finančná správa má nápady na rozvoj a väčšie využitie aplikácie, o čom však musí najskôr diskutovať s rezortom financií a dotknutými subjektami. Sme pripravení zapracovať do nej aj odporúčania používateľov. „Tým, že ide o aplikáciu, ktorá je vlastníctvom finančnej správy, tak možnosti sú naozaj široké“, uzavrel prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Aplikácia je dostupná pre zariadenia s operačným systémom Android a iOS, zároveň tiež pre zariadenia bez Google služieb, podobne ako pri zavedení VRP2. Dostupná je na stiahnutie v Google Play a App Store. S cieľom uľahčiť jej používanie sme pripravili špecializovanú podstránku na PFS, kde nájdu používatelia všetky dôležité informácie vrátane používateľskej príručky. Nápomocné je aj call centrum na tel. čísle 048/43 17 222, kde záujemcom ochotne poradia konzultanti a zodpovedajú prípadné otázky.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.