Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nižšie dane na benzín a naftu v ČR napokon nebudú

Kategória: Spravodajstvo

Rozhodol o tom v piatok na druhý pokus český parlament. Nižšie spotrebné dane na naftu a benzín tak napokon nebudú napriek tomu, že v stredu tento návrh prešiel.

BRATISLAVA 25. júla (SITA) - Český parlament v piatok neschválil zníženie spotrebných daní. Spotrebná daň na naftu tak neklesne o 2,50 CZK a spotrebná daň na benzín sa nezníži o 1,50 CZK na liter. Informoval o tom portál idnes.cz.
O znižovaní daní sa v českom parlamente hlasovalo dvakrát, v stredu a v piatok. Prvýkrát počas stredajšieho hlasovania tento návrh prešiel. 

V stredu za návrh na zníženie spotrebných daní hlasovalo aj 17 poslancov koaličnej Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) spoločne s Občianskou demokratickou stranou (ODS), stranami TOP 09 a Úsvit a taktiež spolu s poslancami Komunistickej strany Čech a Moravy. Po hodinovej prestávke však vystúpil poslanec ČSSD Ladislav Šincl a stredajšie hlasovanie spochybnil a koalícia sa napokon rozhodla, že sa o daniach bude hlasovať znovu. Toto hlasovanie sa uskutočnilo v piatok. Návrh na zníženie daní už v piatok poslanci ČSSD nepodporili. 

Opoziční poslanci podľa e15.cz zvažujú, že podajú ústavnú sťažnosť. Problém vidia v tom, že poslanec Šincl spochybnil hlasovanie až po hodinovej prestávke a nie bezprostredne po hlasovaní, tak ako to vyžaduje rokovací poriadok. Prestávku si vyžiadal klub ČSSD. 

Český minister financií Andrej Babiš bol po stredajšom hlasovaní šokovaný, pretože zníženie spotrebnej dane na benzín a naftu by znamenalo výpadok príjmov štátneho rozpočtu vo výške 14 mld. CZK. 

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.