Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Niektorým predajcom potravín pribudnú povinnosti

Kategória: Spravodajstvo

Niektorí predajcovia potravín budú musieť ministerstvu pôdohospodárstva zasielať polročné výkazy o podiele obratu z predaja potravín vyrobených na Slovensku.

BRATISLAVA 29. januára (SITA) - Prevádzkovateľ, ktorý predáva potraviny konečnému spotrebiteľovi a ktorého obrat z predaja potravín v predchádzajúcom kalendárnom roku dosiahol 10 mil. eur, bude musieť dvakrát ročne zaslať ministerstvu pôdohospodárstva polročný výkaz o percentuálnom podiele obratu z predaja potravín vyrobených na Slovensku na celkovom obrate z predaja všetkých potravín spolu za predchádzajúci kalendárny polrok. Predpokladá to novela zákona o potravinách, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady SR. V súčasnosti musia obchodníci hlásiť päť najčastejších krajín pôvodu. Polročný výkaz by mal prevádzkovateľ zverejniť na svojej webstránke a čitateľne na viditeľnom mieste pri vstupe do každej svojej prevádzky na predpísanom formáte A3.

Návrh novely kritizovalo viacero opozičných poslancov. Podľa poslanca za SaS Ľubomíra Galka minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek nerozumie rezortu, ktorý vedie, škodí slovenskému poľnohospodárstvu a potravinárstvu, obchodníkom a spotrebiteľom. Jahnátek podľa neho len zavádza novú byrokraciu a škodlivé opatrenia. "Neviem, či robíte viac škody tým, že na ministerstve zamestnávate svojich príbuzných až do dvanásteho kolena, alebo svojimi legislatívnymi paškvilmi," odkázal ešte dávnejšie ministrovi pôdohospodárstva. 

Poslanci tiež posunuli do druhého čítania novelu zákona o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, ktorá upravuje vysporiadanie pozemkov.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.