Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nezdaniteľná časť základu dane v tomto roku vzrastie

Kategória: Spravodajstvo

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka predstavuje pre tento rok 3 735,94 eur, vlani bola vo výške 3 559,3 eura.

BRATISLAVA 2. januára (SITA) - Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka v tomto roku v porovnaní s vlaňajškom vzrastie. Nezdaniteľná časť je totiž definovaná ako 19,2-násobok životného minima platného k 1. januáru príslušného roka. Vzhľadom na životné minimum platné k 1. januáru 2013 vo výške 194,58 eur dosiahne ročná nezdaniteľná časť základu dane na tento rok 3 735,94 eur. Pre rok 2012 platila nezdaniteľná časť vo výške 3 559,3 eura.

Niektorí daňovníci si však v tomto roku budú môcť uplatniť aj novú nezdaniteľnú časť. Pôjde o tých sporiteľov, ktorí si okrem povinných odvodov budú platiť aj dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie. Od začiatku roka si môžu k 4-percentnému príspevku do druhého piliera sporitelia doplácať ďalšie dve percentá z vlastného čistého príjmu. Tieto dve percentá štát daňovo zvýhodní, keďže si o túto sumu bude môcť sporiteľ znížiť základ dane.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.