Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nezamestnanosť nad 20 % malo na konci júna 18 okresov

Kategória: Spravodajstvo

Okresy, v ktorých bola na konci prvého polroka tohto roka nezamestnanosť nad 20 %, patria do prešovského, banskobystrického alebo košického kraja.

BRATISLAVA 28. júla (SITA) - Miera nezamestnanosti bola ku koncu júna tohto roka vyššia ako 20 % v osemnástich okresoch Slovenska. Oproti júnu 2012 sa počet okresov presahujúcich 20-percentnú nezamestnanosť zvýšil o dva. Okresy, v ktorých bola na konci prvého polroka tohto roka nezamestnanosť nad 20 %, patria do prešovského, banskobystrického alebo košického kraja. Z 18 okresov sa osem nachádza v prešovskom kraj a po päť v banskobystrickom a košickom kraji. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najvyššiu mieru nezamestnanosti zo všetkých okresov na Slovensku má okres Rimavská Sobota. Na konci júna v ňom miera nezamestnanosti dosiahla 34,06 %, čo bolo o 0,36 percentuálneho bodu viac ako v júni 2012. Nasleduje okres Revúca, kde sa miera nezamestnanosti šiesty mesiac tohto roka medziročne zvýšila o 0,40 percentuálneho bodu na 31,06 %. Tretí najhorší v miere nezamestnanosti je okres Poltár. V ňom bola na konci júna miera nezamestnanosti 28,05 %, čo je oproti koncu júnu minulého roka nárast o 3,05 percentuálneho bodu. Okres Kežmarok vykázal 27,91-percentnú mieru nezamestnanosti, čo je medziročný pokles o 0,35 percentuálneho bodu. Päticu okresov s najvyššou nezamestnanosťou na konci prvého polroka uzatváral okres Sabinov, kde nezamestnanosť predstavovala 25,46 %. V porovnaní s júnom 2012 ide o pokles o 1,13 percentuálneho bodu.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v júni oproti máju klesla o 0,01 percentuálneho bodu na 14,25 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Ku koncu minulého mesiaca evidovali úrady práce 384 696 nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce. V porovnaní s koncom mája ide o pokles o 281 osôb. Oproti júnu minulého roka však miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac vzrástla o 0,91 percentuálneho bodu a počet evidovaných nezamestnaných sa zvýšil takmer o 24,2 tisíc.

Celkový počet nezamestnaných, vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, bol ku koncu júna na úrovni 418,2 tisíc. Medzimesačne ide o nárast o 2,8 tisíc osôb. Miera nezamestnanosti, ktorá je vypočítaná z celkového počtu nezamestnaných, v júni medzimesačne vzrástla o 0,10 percentuálneho bodu na 15,49 %. V porovnaní s júnom 2012 sa zvýšila o 0,85 percentuálneho bodu.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.