Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nemecko vybralo viac daní, ako predpokladalo

Kategória: Spravodajstvo

Kancelárka Angela Merkelová chce nečakaný príjem použiť na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu v roku 2014.

BERLÍN 22. júla (SITA, Reuters) - Daňové príjmy nemeckej štátnej pokladnice na tento rok v júni medziročne narástli o 4,3 % na 59,6 mld. eur a opäť tak zvýraznili silu najväčšej európskej ekonomiky v čase, keď niektorí jej partneri prechádzajú recesiou. Vyplýva to z v nedeľu zverejnenej správy ministerstva financií.

"Za obdobie od januára do júna celkové daňové príjmy opäť prekonali minulý rok," píše sa v mesačnej správe ministerstva. Rast pravdepodobne znova podporila súkromná spotreba, ktorá sa zvyšuje vďaka rastúcej zamestnanosti, dvíhaniu platov a miernej inflácii. Hoci oslabená ekonomika eurozóny spomalila rast nemeckého vývozu, zdá sa, že hospodárstvo krajiny prekonalo svoju slabú fázu z druhého štvrťroka, dodáva ministerstvo.

Nemecká ekonomika, ktorá bola počas prvých rokov krízy v eurozóne baštou sily, sa koncom roka 2012 zmenšovala a rok 2013 začala útlmom, pričom sa len teste vyhla recesii. Ukazovatele z posledného obdobia dávajú zmiešané signály, hospodársky výkon krajiny je však stále lepší ako jej európskych partnerov. Kancelárka Angela Merkelová chce s pomocou nečakaného príjmu z daní dosiahnuť vyrovnaný rozpočet už v roku 2014. Podarilo by sa jej to prvýkrát za niekoľko desaťročí.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.