Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nemecko by malo zvýšiť dane bohatým, tvrdí kandidát na kancelára

Kategória: Spravodajstvo

Sociálnodemokratický kandidát Steinbrück sa u voličov snaží zabodovať aj návrhmi na prísnejšie bankové pravidlá a útokmi na súčasný kabinet.

HAMBURG 9. augusta (SITA, Reuters) - Nemecko by malo zvýšiť dane pre bohatých a sprísniť pravidlá hry, aby zneškodnilo "gamblerov" medzi bankármi. Na predvolebnom mítingu v Hamburgu to vo štvrtok vyhlásil ľavicový kandidát na kreslo nemeckého kancelára Peer Steinbrück.

Počas stretnutia, na ktorom miesto prejavu väčšinu času voličom umožnil klásť otázky, Steinbrück sľúbil zavedenie regulácie nájomného, zvyšovanie daní a využitie zisku z nich na investície do vzdelávania a infraštruktúry. Poznamenal pritom, že vyššie dane by sa týkali len manželských párov s ročnými príjmom na 200 tis. eur alebo jednotlivcov s polovicou tejto sumy. Steinbrück, ktorý v rokoch 2005 - 2009 pôsobil ako minister financií v Merkelovej "veľkej koalícii", tiež zopakoval svoj sľub bojovať s daňovými neplatičmi a zaviesť nové bankové pravidlá. "Musíme gamblerov v bankách dostať pod kontrolu," vyhlásil.

Steinbrückova kampaň sa nesie vo výrazne ľavicovom tóne, keďže jeho sociálnodemokratická strana SPD chce prilákať späť mnohých z 10 miliónov voličov, ktorí stranu od roku 1998 opúšťali sklamaní ekonomickou politikou zameranou na podporu firiem. Jeho útoky na súčasnú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorú označil za "ničnerobiacu líderku", ktorá "krajinu uspala", sa na predvolebnom mítingu v Hamburgu stretli s nadšením. Analytici však nepredpokladajú, že SPD by mohla dohnať rozdiel 15 percentných bodov, s ktorým šesť týždňov pred voľbami v prieskumoch dominujú Merkelovej konzervatívci. Sociálni demokrati však veria, že spolu so Stranou zelených by mohli stredopravú alianciu súčasnej kancelárky obrať o parlamentnú väčšinu.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.