Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nedoplatok poistného možno riešiť cez daňové priznanie

Kategória: Spravodajstvo

Finančná správa odporúča pri nedoplatku na zdravotnom poistení podať dodatočné daňové priznanie a nedoplatok vykázať ako výdavok.

BRATISLAVA 19. septembra (SITA) - Občanom, ktorým pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia vznikol nedoplatok, odporúča finančná správa podať dodatočné daňové priznanie za rok 2012. Ako vysvetlila hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, keďže nedoplatok, ktorý vznikol, je potrebné uhradiť, z hľadiska daní tak ide o výdavok patriaci do daňového priznania. "Občan si môže po podaní dodatočného daňového priznania k dani z príjmov za rok 2012 žiadať o vrátenie vzniknutého preplatku," uviedla Macíková.

Ak občanovi vznikne po ročnom zúčtovaní naopak preplatok, ide o zdaniteľný príjem, z ktorého zdravotná poisťovňa vyberá daň zrážkou. Poistenec tak má v tomto prípade splnenú daňovú povinnosť. Zdravotná poisťovňa odvádza daň miestne príslušnému daňovému úradu.

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia (RZZP) vykonávajú od minulého roka za takmer všetkých poistencov, či už ide o zamestnancov alebo živnostníkov, zdravotné poisťovne. Termín, dokedy majú svojim klientom urobiť a zaslať RZZP za minulý rok, uplynie posledným septembrovým dňom. Nedoplatky oznámia výkazom nedoplatkov a preplatky oznámením. Platiteľ poistného môže do 15 dní od doručenia výsledku podať nesúhlasné stanovisko. Ak nemá námietky, musí do 45 dní uhradiť nedoplatok. Ak súhlasí s oznámením o preplatku, zdravotná poisťovňa mu do 45 dní preplatok vráti.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.