Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nálada investorov v eurozóne sa zhoršila

Kategória: Spravodajstvo

Index dôvery investorov v eurozóne, ktorý zostavuje agentúra Sentix, v júni oslabil na 8,5 bodu z májových 12,8 bodu.

Nálada investorov v eurozóne sa v júni nečakane zhoršila napriek novým opatreniam Európskej centrálnej banky (ECB) na podporu hospodárskeho rastu. Index dôvery investorov v eurozóne, ktorý zostavuje agentúra Sentix, oslabil na 8,5 bodu z májových 12,8 bodu. Ukazovateľ klesol druhý mesiac v rade a ocitol sa najnižšie od decembra 2013. Podľa údajov, ktoré zverejnila v pondelok agentúra Sentix, sa zhoršilo hodnotenie súčasných podmienok aj vyhliadky na nasledujúcich šesť mesiacov. Analytici oslovení agentúrou Reuters prognózovali zlepšenie indexu na 13,2 bodu.

Index vychádza z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Sentix medzi investormi v čase od 5. do 7. júna. Nové opatrenia na podporu hospodárskeho rastu vrátane programu, ktorý má zlepšiť dostupnosť úverov pre firmy, oznámila ECB vo štvrtok 5. júna. Výsledky prieskumu sú prekvapujúce, keďže investori hodnotili podmienky v iných častiach sveta, osobitne na rozvíjajúcich sa trhoch, pozitívnejšie, a to aj vo svetle najnovších krokov ECB, uviedla vo vyhlásení agentúra Sentix. Vedľajší index súčasných podmienok sa prepadol na 0,3 bodu z májovej úrovne 7,5 bodu. Index očakávaní klesol na 17 bodov z májových 18,3 bodu a ocitol sa najnižšie od augusta 2013.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.