Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nákupná turistika sa najviac oplatí v Poľsku

Kategória: Spravodajstvo

Za ten istý nákup v potravinách Slováci na konci vlaňajška zaplatili v slovenských obchodoch o 50 centov menej, ako pred rokom.

Bratislava 19. februára (TASR) - Za ten istý nákup v potravinách Slováci na konci vlaňajška zaplatili v slovenských obchodoch o 50 centov menej, ako pred rokom. V okolitých krajinách ich ten istý nákup vyšiel aj vďaka oslabeniu mien ešte lacnejšie. Napríklad v Poľsku až o skoro 4 eurá. Obdobie veľmi nízkeho nárastu alebo poklesu cien pokračuje aj v tomto roku.
      Podľa Martina Barta, hlavného stratéga Sberbank Slovensko, cenová hladina na Slovensku i v okolitých štátoch v minulom roku stagnovala. Ceny v decembri 2014 boli s výnimkou Rakúska, kde stúpli medziročne o 0,8 %, približne na rovnakej úrovni, resp. nižšie než v decembri 2013. No pre Slovákov je vývoj cien v susedných štátoch zaujímavý aj pre to, že do hry vstupuje výmenný kurz českej koruny, maďarského forintu a poľského zlotého a samozrejme aj celková úroveň cien v tom-ktorom segmente tovarov a služieb.
      "Ak porovnávame nákupy rôznych typov tovarov na konci rokov 2013 a 2014, dôjdeme k záveru, že nákupná turistika sa vypláca najmä v Poľsku, pretože tam ceny klesli najvýraznejšie, cenová hladina je nižšia než u nás a ako bonus pre našinca - kurz zlotého voči euru oslabil," komentuje Barto.
      V kategórii potravín a nealkoholických nápojov 100-eurový nákup z decembra 2013 stál v decembri u nás 99,50 eura, v Rakúsku 100,90 eura, v Česku 98,23 eura, no v Maďarsku len 96,34 eura a v Poľsku dokonca iba 96,08 eura. Cenová úroveň poľských potravín bola na konci roka 2013 len na 61,8 % úrovne EÚ, maďarských na 79,8 %, slovenských na 84 % úrovne EÚ. Rakúsko je o 12,5 % drahšie než priemer EÚ, no je očividné, že Slováci nechodia do Rakúska kupovať potraviny len kvôli cenám. Navyše, vyššia slovenská DPH na potraviny než v okolitých štátoch spôsobuje aj to, že niektoré drahšie a kvalitnejšie potraviny sú na Slovensku prakticky nedostupné.
      Oslabenie eura voči doláru je hlavnou príčinou, že veľké nákupy oblečenia v Spojených štátoch, ktoré boli hitom pred niekoľkými rokmi, sú dnes podstatne menej atraktívne. Len za minulý rok sa nám tieto nákupy zdražili o viac než 9 %. Podobne ako u potravín, najnižšia cenová úroveň u tohto segmentu bola na konci roka 2013 v Maďarsku a Poľsku, len 76,4 %, resp. 87,7 % priemeru EÚ. Slovenské ceny boli na 95,4 % úrovne EÚ. Nákup oblečenia a obuvi je dnes najvýhodnejší práve preto v Maďarsku a Poľsku, kde za uplynulý rok ceny pre nás klesli o 2,9 %, resp. 5,7 %, kým na Slovensku stúpli o 1,2 %. Ceny sa znížili aj v Rakúsku  a to o 2 %, no stúpli v Nemecku i Čeaku. V tomto segmente Česi asi viac doplácajú na slabšiu korunu než Poliaci, ktorí sa opierajú aj o silnú domácu produkciu. 
      V segmente domácich spotrebičov bol vlani zaznamenaný malý pohyb cien (do 2 či 3 %), a tak najmä pre návody, záruky či opravy nemá pre našich občanov význam si čokoľvek obstarávať spoza hraníc. Navyše, u týchto nie je významný rozdiel cenových hladín, všetko sa praktický dováža z niekoľkých produkčne najvýznamnejších štátov.
      Najzaujímavejší vývoj v minulom roku zaznamenali ceny motorových palív a mazadiel. Na Slovensku a v Česku pre našinca klesli o 7,1 %, no napríklad v Nemecku takmer o 12 %, podobne v Maďarsku, Poľsku a Rakúsku klesli o 11 %. Najväčší podiel na tomto výraznom poklese má pokles cien, efekt oslabenia domácej meny nehrá veľkú úlohu.
      "Táto téma sa už u nás dosť diskutovala, no nikto zatiaľ nedal vierohodné vysvetlenie, prečo vo všetkých okolitých štátoch (mimo ČR) klesli ceny palív počas minulého roka o viac než 10 %, no u  nás len o 7 %. Podľa moje mienky, je to podobne ako aj u iných tovarov a služieb (napr. telekomunikácie, kde naše ceny boli dlhé roky nad úrovňou cien EÚ) nedostatočnou súťažou na trhu a skrytým oligopolom." Myslí si hlavný stratég Sberbank Slovensko.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.