Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Najviac turistov smeruje na Liptov, do Tatier a Bratislavy

Kategória: Spravodajstvo

Väčšinu dovolenkárov v slovenských regiónoch tvoria Slováci, výnimkou je Bratislava.

BRATISLAVA 21. júla (SITA) - Najviac turistov v prepočte na 1 000 obyvateľov zavíta na Slovensku na Liptov a do Vysokých Tatier. Jediným krajom Slovenska, ktorý navštevuje viac zahraničných ako domácich turistov, je hlavné mesto Bratislava, kde až 60 % návštevníkov sú cudzinci. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank Slovakia, podľa ktorej približne polovica Slovákov trávi dovolenku na Slovensku.

Slovenská klientela podľa analytikov banky tvorí väčšinu, konkrétne 60 %, návštevníkov slovenských regiónov, a to najmä v Banskobystrickom a Trenčianskom kraji. Významnými centrami turistického ruchu sú podľa analýzy tradičné kúpeľné mestá ako Dudince, Turčianske Teplice, Piešťany, Rajecké Teplice, Sliač či Kováčová.

Ponuka ubytovacích kapacít na Slovensku podľa zverejnenej analýzy dlhodobo prevyšuje dopyt. Hrubá vyťaženosť ubytovacích zariadení bola podľa Európskeho štatistického úradu (Eurostat) v roku 2011 tretia najnižšia v EÚ. V roku 2012 pritom ďalej klesala a pohybovala sa na úrovni 15 %. Počet prenocovaní sa v porovnaní s rokom 2002 znížil až o 11 %. Najvyššia vyťaženosť ubytovacích kapacít je pritom v Bratislave, v kúpeľných regiónoch, na Liptove a vo Vysokých Tatrách.

Dovolenkár na Slovensku strávi podľa UniCredit Bank v priemere 2,9 nocí. Najdlhšie dovolenkári zotrvajú v kúpeľných regiónoch, a to štyri až osem dní, ale aj v horských regiónoch ako Liptov a Vysoké Tatry, kde sa turisti v priemere zdržia tri noci, kým v Bratislave len dve noci.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.