Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Najnižšie daňové licencie budú vo výške 480 eur ročne

Kategória: Spravodajstvo

Výška daňových licencií bude závisieť od veľkosti obratu a od toho, či subjekt je alebo nie je platcom dane z pridanej hodnoty. Nové firmy sa prvý rok plateniu licencií vyhnú.

BRATISLAVA 11. novembra (SITA) - Výška pripravovaných daňových licencií bude závisieť od výšky tržieb spoločnosti a od toho, či subjekt je alebo nie je platcom dane z pridanej hodnoty (DPH). Celkovo ministerstvo financií zavedie pre daňové licencie tri sadzby. Najnižšia sadzba je stanovená vo výške 480 eur za rok. Informoval o tom v pondelok na tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír. "Navrhujeme, aby neplatcovia dane z pridanej hodnoty platili daňovú licenciu vo výške 480 eur, platcovia dane z pridanej hodnoty vo výške 960 eur a pre všetky obchodné spoločnosti s tržbami vyššími ako pol milióna eur je výška licencie navrhovaná na 2 880 eur," informoval minister Kažimír.

Podľa ministra financií je cieľom licencií spravodlivejšie zdanenie obchodných spoločností, ktoré sa dlhodobo vyhýbajú plateniu daní. Nie sú podľa neho zamerané na podniky, ktoré si plnia svoje povinnosti, no zažili jeden či niekoľko horších rokov. Podľa slov ministra financií budú od platenia licencií oslobodené novovzniknuté firmy. "Na základe dohody a vzájomných ústupkov sme sa dohodli na tom, že novozaložené firmy nebudú licencie platiť v prvom roku. Daňovú licenciu si bude možné odpočítať z kladnej daňovej povinnosti v danom roku a ďalších troch rokoch," uviedol minister financií Kažimír. Podnikatelia, ktorí sa budú rozvíjať alebo investovať, si teda budú môcť v prípade ich nepriaznivého vývoja licencie započítavať v nasledujúcich troch rokoch. Zároveň bude podnikateľským subjektom umožnené z licencií asignovať daň tretiemu sektoru. Úľavy sa budú podľa ministra týkať aj subjektov, ktoré zamestnávajú zdravotne postihnutých, napríklad chránené dielne. 

Zavedenie daňových licencií je podľa ministerstva financií ďalším z radu opatrení v boji proti daňovým únikom. Až 25 % spoločností nezaplatilo za uplynulé 4 roky na daniach ani euro. Od roku 2006 vzrástol počet firiem s nulovou daňou takmer o 40 tis. subjektov, a to z 52 tis. na 92 tis. subjektov. Najviac firiem s nulovými daňami, a to 79 %, pôsobí v oblasti ubytovania a stravovania. Naopak najmenej nulových platcov dane, konkrétne 45 %, je v kategórii informácií a komunikácie. V súčasnosti neplatí daň z príjmu podľa ministra približne 60 % právnických osôb. 

Daňové licencie zavádza ministerstvo financií spoločne so znížením dane z príjmov pre firmy zo súčasných 23 % na 22 %. Podnikatelia s kladnou daňovou povinnosťou, ktorá bude vyššia ako výška licencie, nebudú platiť nič navyše. Prvýkrát sa budú licencie platiť v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.