Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Najmenšie euromince možno skončia

Kategória: Spravodajstvo

Náklady spojené s používaním jedno- a dvojcentových mincí podľa Európskej komisie od roku 2002 dosiahli 1,4 mld. eur

 

 

 

BRUSEL 14. mája (SITA, AFP) - Mince v nominálnej hodnote jeden a dva eurocenty by sa mohli stratiť z obehu. Vyplýva to z návrhu, o ktorom informovala v utorok Európska komisia (EK). V prospech stiahnutia hovoria vysoké výrobné náklady, podľa komisie však treba prihliadnuť na ďalšie súvislosti, vrátane možných negatívnych reakcií verejnosti. Najmenšie mince zodpovedajú za zhruba polovicu všetkých euromincí v obehu a časť ľudí vyjadruje obavy, že ich zrušenie by nevyhnutne viedlo k zvýšeniu cien. Náklady spojené s používaním jedno- a dvojcentových mincí od roku 2002 podľa komisie dosiahli 1,4 mld. eur.

Výkonný orgán EÚ pracuje so štyrmi scenármi, ktorými sú ponechanie súčasného stavu, prechod na lacnejšie verzie a rýchle, resp. postupné stiahnutie z obehu. Komisia chce viesť konzultácie s členskými štátmi, aby zistila, či existuje "jasná preferencia", ktorá by mohla poslúžiť ako základ legislatívneho návrhu. Názory verejnosti na možné zrušenie najmenších mincí sú podľa komisie zmiešané.

V menovej únie sa okrem najmenších jedno- a dvojcentových mincí platí aj mincami v nominálnej hodnote 5, 10, 20 a 50 centov. Od januára 2002 členské štáty podľa komisie vydali viac ako 45,8 mld. jedno- a dvojcentových mincí, čo je ekvivalent 137 kusov na jedného obyvateľa eurozóny.

 

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.