Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Najčastejšie zamietala SP žiadosti o invalidný dôchodok

Kategória: Spravodajstvo

Za prvých šesť mesiacov toho roka zamietla Sociálna poisťovňa celkovo 4 304 žiadostí o niektorý z dôchodkov.

BRATISLAVA 2. augusta (SITA) - Sociálna poisťovňa (SP) zamietala v prvom polroku 2013 najčastejšie žiadosti o invalidný dôchodok. Za prvých šesť mesiacov tohto roka tak urobila 3 082 krát. Ako uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, v 2 549 prípadoch nebol žiadateľ uznaný za invalidného a v 451 prípadoch nespĺňal časovú podmienku 15 ročnej účasti na dôchodkovom poistení. Situácia sa tak v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, kedy prvenstvo v počte zamietnutých žiadostí mali taktiež invalidné dôchodky, nezmenila. Nedočkalo sa ich vtedy 2 844 žiadateľov.

Druhou najpočetnejšou skupinou, ku ktorej dala Sociálna poisťovňa od januára do konca júna tohto roka zamietavé stanovisko, boli žiadosti o predčasný dôchodok. Stalo sa tak v 731 prípadoch. Tretími najčastejšie zamietnutými boli žiadosti o starobné dôchodky, celkovo 206 krát. "Okrem týchto žiadostí Sociálna poisťovňa zamietla v prvom polroku 2013 aj 71 žiadostí o vdovský dôchodok, 66 žiadostí o vdovecký dôchodok a 148 žiadostí o sirotský dôchodok," doplnil Višváder. Celkovo Sociálna poisťovňa za prvý polrok 2013 zamietla 4 304 žiadostí o niektorý z dôchodkov. Pre porovnanie v prvom polroku 2012 ich bolo 4 483.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.