Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú posledné dni

Kategória: Spravodajstvo

Ľudom ostávajú na prípadnú zmenu zdravotnej poisťovne posledné dni. 

Bratislava 21. septembra (TASR) - Ľudom ostávajú na prípadnú zmenu zdravotnej poisťovne posledné dni. Prepoistiť sa možno len raz ročne, urobiť tak treba do 30. septembra. Zmena bude platiť od januára budúceho roku. Slováci si môžu vybrať medzi troma zdravotnými poisťovňami, štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou alebo súkromnými Dôverou a Union ZP.
      "Prihlášku možno podať iba v jednej zdravotnej poisťovni. Poistenec, ktorý si podal prihlášku na zmenu ZP a svoje rozhodnutie zmenil, je oprávnený vziať späť podanú prihlášku v lehote do 30. septembra kalendárneho roka bez uvedenia dôvodu. Späťvzatie musí byť podané písomne," približuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
      Poistenci, ktorí plánujú zmenu ZP, by si mali u svojho ošetrujúceho lekára, ale aj odborného lekára - špecialistu overiť, či má uzatvorenú zmluvu s príslušnou zdravotnou poisťovňou. Práve to je rozhodujúca skutočnosť pre bezproblémové poskytovanie zdravotnej starostlivosti ošetrujúcim lekárom.
      V prípade zmeny poistenci až do konca roka používajú preukaz poistenca a európsky preukaz svojej terajšej zdravotnej poisťovne. Oba doterajšie preukazy sú povinní zdravotnej poisťovni vrátiť najneskôr do 8. januára 2016. Poistenec, ktorý zmení zdravotnú poisťovňu, je okrem vrátenia preukazov povinný aj oznámiť zmenu svojmu zamestnávateľovi.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.