Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Na štát pracujeme v tomto roku dlhšie ako vlani

Kategória: Spravodajstvo

K 3. júnu tohto roka odovzdali slovenskí občania všetok svoj zárobok štátu a približne od 10:30 dopoludnia už začínajú pracovať pre seba a svoje rodiny.

BRATISLAVA 3. júna (SITA) - Slováci budú v tomto roku pracovať na štát dlhšie ako vlani. Deň daňovej slobody, ktorý vyjadruje celkovú mieru prerozdeľovania príjmov v slovenskej ekonomike, sa totiž posúva z minuloročného 1. na 3. júna. Vyplýva to z analýzy Združenia daňových poplatníkov Slovenska a Nadácie F. A. Hayeka. "V prepočte na pracovné dni to znamená, že k 3. júnu odovzdali slovenskí občania všetok svoj zárobok štátu a približne od 10:30 dopoludnia tohto dňa už začínajú pracovať pre seba a svoje rodiny," informuje nadácia.

"Dôvody tohtoročného zhoršenia sú dva. Spomalenie rastu slovenskej ekonomiky a ďalším kľúčovým faktorom sú konsolidačné opatrenia vlády v oblasti verejných financií," uviedol na pondelňajšej tlačovej konferencii analytik nadácie Tomáš Púchly. Historicky "najkratšie" pritom občania na štát pracovali v roku 2008, kedy deň daňovej slobody pripadol na 22. máj. Odhadovaná výška celkovej miery prerozdeľovania na Slovensku v tomto roku podľa Nadácie F. A. Hayeka predstavuje 41,71 % hrubého domáceho produktu. To znamená, že z každého eura vytvoreného v našej krajine v tomto roku štát prerozdelí takmer 42 centov.

Okrem dňa daňovej slobody Nadácia F. A. Hayeka sleduje aj prepočet daňového a odvodového zaťaženia priemerného pracujúceho. Zamestnanec s priemerným príjmom získa v tomto roku z každého eura, ktoré jeho zamestnávateľ za jeho prácu zaplatí, iba 49 centov. Vyše 50 centov z nákladov práce tak zhltnú povinné poistné odvody a dane. Tieto výsledky vychádzajú z porovnania podielu čistej mzdy, po zaplatení všetkých priamych i nepriamych daní, s celkovými mzdovými nákladmi. Tie zahŕňajú hrubú mzdu a povinné odvody platené zamestnávateľom.

Deň daňovej slobody je obrazne povedané dňom, do ktorého priemerný občan odovzdá celý svoj zárobok štátu na daniach a ďalších povinných platbách, zatiaľ čo od nasledujúceho dňa si celý svoj zárobok ponecháva. Analytici Združenia daňových poplatníkov Slovenska a Nadácie F. A. Hayeka počítajú Deň daňovej slobody každoročne od roku 1999 na základe výpočtu miery prerozdeľovania štátom, čiže podielu celkových konsolidovaných výdavkov verejného sektora na hrubom domácom produkte.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.