Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Na Slovensku sa zavedie index daňovej spoľahlivosti

Kategória: Spravodajstvo

Zavedenie indexu daňovej spoľahlivosti či zmena inštitútu daňového tajomstva. 

Bratislava 11. októbra (TASR) - Toto sú zmeny, ktoré prinesie novela daňového poriadku z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú dnes schválil parlament.
      Reforma daňového tajomstva je súčasťou programového vyhlásenia vlády. "Jedným z cieľov je zvyšovanie daňovej transparentnosti pri zachovaní práv a minimálneho štandardu ochrany daňovníkov. Už v súčasnosti zverejňuje Finančné riaditeľstvo SR na svojej webstránke napríklad zoznam daňových subjektov registrovaných pre DPH, platiteľov DPH či zoznam daňových dlžníkov a ďalšie," priblížil tlačový odbor MF SR s tým, že tieto zoznamy prispievajú k lepšej informovanosti verejnosti, čo môže viesť k väčšej transparentnosti podnikateľského prostredia a v konečnom dôsledku pomôcť v boji proti daňovým únikom.
      Pribudnúť má aj zoznam daňových subjektov s výškou ich uplatneného nadmerného odpočtu alebo dodatočne uplatneného nadmerného odpočtu. Zverejňovanie týchto informácií môže podľa rezortu zúžiť priestor pre podvody, pretože má platiť rovnaký princíp ako pri zverejňovaní zmlúv. "Tam, kde je verejná kontrola, je obava z odhalenia protiprávneho konania jednoznačne vyššia. Zoznamy by mali mať teda aj psychologický efekt, pričom by slúžili ako ďalší nástroj pre verejnú kontrolu vykonávanú napr. tretím sektorom," vysvetľuje zámery ministerstvo.
      Ďalším opatrením, ktoré novela daňového poriadku prináša, je index daňovej spoľahlivosti, ktorého cieľom je vytvoriť objektívne, nezávislé a legálne hodnotenie daňových subjektov. V praxi to bude vyzerať tak, že finančná správa bude interne "známkovať" firmy na základe toho, ako si plnia svoje daňové povinnosti. Opatrenie má mať najmä motivačný a preventívny charakter. "K tým, ktorí si svoje povinnosti plnia včas a riadne, bude finančná správa pristupovať inak ako k subjektom, ktoré si svoje povinnosti neplnia tak, ako majú," priblížilo ministerstvo.
      Novelou zákona sa znížia aj sumy za vydávanie záväzných stanovísk finančnou správou daňovým subjektom. Rezort financií si od tohto opatrenia sľubuje zlepšenie podnikateľského prostredia, ako aj zvýšenie záujmu o tieto stanoviská. Sumy majú klesnúť o polovicu, pričom najnižšia má byť 2000 eur a najvyššia 3000 eur.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.