Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Na používanie virtuálnej e-pokladnice sa zaregistrovalo okolo 6000 osôb

Kategória: Spravodajstvo

Už o dva týždne začne naplno fungovať virtuálna registračná pokladnica (VRP), ktorú budú môcť používať podnikatelia pri platbách v hotovosti.

Bratislava 18. marca (TASR) – Už o dva týždne začne naplno fungovať virtuálna registračná pokladnica (VRP), ktorú budú môcť používať podnikatelia pri platbách v hotovosti. O registráciu cez webové sídlo slovenskej finančnej správy (FS) www.financnasprava.sk doteraz požiadalo okolo 6000 osôb. Podnikatelia by mali na podanie žiadosti využiť elektronický formulár, pri podaní ktorého bude ich žiadosť rýchlejšie zaregistrovaná a vybavená.
      "Prihlasovacie údaje finančná správa začala postupne posielať poštou. Po ich overení pracovník daňového úradu podnikateľa zaregistruje a pridelí mu kód VRP. Potom dostane prihlasovacie údaje na prístup do aplikácie VRP a kód VRP. Finančná správa je oprávnená zo zákona posielať bezpečnostné údaje len poštou v bezpečnostnej obálke, a to do vlastných rúk adresátovi na adresu, ktorú eviduje vo svojom informačnom systéme. Až po prevzatí prihlasovacích údajov je možné sa do aplikácie prihlásiť a začať s ňou pracovať. Podnikatelia už nemusia chodiť na daňový úrad," informovala hovorkyňa FS Patrícia Macíková.
      Pokiaľ sa podnikateľ rozhodne vypísať žiadosť rukou, treba, aby tak urobil dvojmo. Žiadosť musí obsahovať PIN kód potrebný pre prvé prihlásenie. Pri spracovaní žiadosti musí uviesť všetky požadované údaje. "Vypíše ich v závislosti od predajného miesta, na ktorom bude VRP používať, uviesť môže len jedno z predajných miest. V prípade, že VRP bude chcieť používať na viacerých predajných miestach, napríklad v stálej prevádzke aj pri ambulantnom predaji, musí vyplniť dve žiadosti," upozornila hovorkyňa FS. Pokiaľ by podnikateľ uviedol údaje nesprávne, daňový úrad ho vyzve na opravu a tým sa aj proces pridelenia kódu VRP predĺži.
      VRP umožní podnikateľom vytvárať a následne tlačiť pokladničné bloky, spravovať tovary a službu a evidovať vytvorené pokladničné doklady. Základným predpokladom pre jej používanie je internetové pripojenie. Virtuálna pokladnica sa bude môcť používať na klasickom počítači, na notebooku, alebo prostredníctvom smartphonu cez mobilnú aplikáciu. Dostupná bude pre dva najväčšie mobilné operačné systémy - Android 4.X a iOS 8. Webová aplikácia predpokladá podporu štandardných prehliadačov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.