Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Na podanie kontrolného výkazu k DPH zostáva podnikateľom týždeň

Kategória: Spravodajstvo

Mesační platitelia podávajú kontrolný výkaz vo februári po prvýkrát, a to spoločne s daňovým priznaním k DPH. Posledným dátumom je 25. február

BRATISLAVA 18. februára (SITA) - Na podanie kontrolného výkazu k dani z pridanej hodnoty (DPH) zostáva podnikateľom už len týždeň. Mesační platitelia ho budú tento mesiac posielať na finančnú správu po prvýkrát. Spoločne s daňovým priznaním k DPH je tak podľa finančnej správy kontrolný výkaz potrebné poslať do 25. februára 2014, a to výhradne elektronicky.

Finančná správa na svojom portáli zverejnila aj videonávod, ktorý môže podnikateľom pri vypĺňaní formulára pomôcť. Podnikatelia ho nájdu v časti Rýchle odkazy - Príručky a návody. Vzor tlačiva, poučenie, či metodické usmernenia nájdu daňové subjekty rovnako na webovej stránke finančnej správy. Tlačivo kontrolného výkazu je zároveň dostupné aj v osobnej internetovej zóne každého prihláseného používateľa. Po prihlásení je následne dostupné v katalógu formulárov, kde je možné vyplniť ho, skontrolovať logickými kontrolami a následne odoslať na finančnú správu. Kontrolný výkaz k DPH sa vzťahuje na všetkých platiteľov DPH, a to v termínoch na podanie daňového priznania k DPH. Februárový termín sa teda netýka štvrťročných platiteľov. Tí budú výkaz prvýkrát posielať v apríli 2014. 

Podľa finančnej správy prináša kontrolný výkaz možnosť krížovej kontroly DPH na vstupe a na výstupe. Princíp spočíva v analytickom zisťovaní a párovaní podľa dátumu, sumy a čísla faktúry. Výkaz tak poskytne ucelenú informáciu o tom, ako sa podnikateľ dostal k tovaru a ako vyzeral následný pohyb tovaru medzi ďalšími subjektmi. Objasní tiež ako sa daňový subjekt dopracoval k výslednému číslu na daňovom priznaní. Vo výkaze tak majú subjekty povinnosť evidovať všetky údaje z vydaných, prijatých, ale aj opravných faktúr. Súčasťou výkazu sú aj údaje o obratoch evidovaných elektronickými registračnými pokladnicami. Kontrolný výkaz by okrem odhalenia podvodov vo forme nadmerných odpočtov, karuselových obchodov alebo eliminácie fiktívnych operácií, mal odhaliť aj podvodné konanie v oblasti znižovania vlastnej daňovej povinnosti.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.