Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Na kolkoch alkoholu možno budú neviditeľné kódy

Kategória: Spravodajstvo

BRATISLAVA 16. septembra (SITA) - Metylalkoholová aféra, ktorá sa aktuálne prehnala susednou Českou republikou, kde po požití jedovatého alkoholu zomrelo už 19 ľudí, môže viesť k systémovým zmenám aj na Slovensku. Colníci už síce sprísnili kontroly, keďže v minulosti sa alkohol na Slovensko pašoval najmä v poľsko-slovenskom, ale aj česko-slovenskom pohraničí. Rezort financií však uvažuje aj o zlepšení boja proti falšovaniu kolkov, a to zriadením štátnej tlačiarne cenín. V súčasnosti sa kolky na alkohol tlačia podľa ministra financií v štyroch až piatich tlačiarňach.

"Aj keď sú tam ochranné znaky, stále sa dostávajú na trh falošné kolky, ktoré sa môžu dostávať, nalepovať na takéto jedy," povedal minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) v relácii STV O päť minút dvanásť. V rezorte uvažujú o mincovni Kremnica, ktorá by mohla rozšíriť svoj výrobný program o takúto službu pre štát. Ďalšou možnosťou je dávať na kolky neviditeľné kódy, čo je najmodernejšia technika dostupná v niektorých krajinách Ázie.

Kažimír sa o podporu svojho návrhu bude uchádzať aj u opozície, lebo si vyžaduje legislatívne zmeny. "Ja vítam aj tie opatrenia, o ktorých tu hovoril pán minister Kažimír, nedá sa inak, ako ich len podporiť," povedal poslanec za SaS Jozef Kollár. To však podľa neho nie je všetko. Domnieva sa, že hlavnou motiváciou pašovania alkoholu a kolkov sú daňové úniky. Preto vyzval ministra, aby na pôde finančného výboru parlamentu vznikla pracovná skupina, ktorej úlohou by bolo vypracovať balík legislatívnych opatrení, ktoré by zamedzili celkovým daňovým únikom. Kažimír uviedol, že v septembri chce výboru predložiť komplexnú informáciu, ako pokračuje plnenie vládneho akčného plánu na boj s daňovými únikmi.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.