Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Na garančné dávky išlo v prvom kvartáli 1,1 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

V porovnaní so štvrtým štvrťrokom vlaňajška to predstavuje pokles o 100 tisíc eur.

BRATISLAVA 25. mája (SITA) - Sociálna poisťovňa vyplatila za prvé tri mesiace tohto roka na dávkach garančného poistenia spolu 1,1 mil. eur pre 686 poberateľov tejto dávky. V porovnaní so štvrtým štvrťrokom vlaňajška to predstavuje pokles o 100 tisíc eur, resp. o 131 poberateľov. "V období od 1. januára do 31. marca 2014 mala Sociálna poisťovňa nahlásených celkovo 31 platobne neschopných zamestnávateľov. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom je to o 12 platobných neschopností menej,“ informoval hovorca poisťovne Peter Višváder.

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie. Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a fyzická osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.