Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

MMF varuje pred dôsledkami obchodnej vojny medzi USA a Čínou

Kategória: Spravodajstvo

Medzinárodný menový fond (MMF) varuje pred dôsledkami obchodného konfliktu medzi USA a Čínou na svetovú ekonomiku.

Peking 21. novembra (TASR) -  Výkon globálnej ekonomiky môže v roku 2020 klesnúť o 0,8 %, potvrdila šéfka MMF Kristalina Georgieva vo štvrtok po rozhovoroch s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom a medzinárodnými organizáciami v Pekingu.
      Hlavným dôvodom spomaľovania ekonomiky je obchodná vojna medzi USA a Čínou a s ňou spojené neistoty, zdôraznila Georgieva. Aj keď sa obe strany v poslednom čase v rokovaniach o obchode priblížili, stále sa nedohodli na tom, koľko z ciel prijatých počas uplynulých 16 mesiacov zrušia. Americký prezident Donald Trump sa nedávno vyhrážal ďalším zvýšením ciel, pokiaľ Čína neuzavrie s USA obchodnú dohodu.
      USA kritizujú Čínu pre krádeže technológií rovnako ako pre obmedzovanie prístupu zahraničných firiem na jej trh. Čínsky premiér vyhlásil, že Peking bude pokračovať vo svojej stratégii postupného otvárania sa.
      MMF očakáva, že tempo rastu čínskej ekonomiky sa tento rok spomalí na 6,1 a na budúci rok klesne pod úroveň 6 %. Už v 3. kvartáli kleslo na 6 %, čo bolo najmenej za takmer 30 rokov. Podľa MMF majú na druhú najväčšiu svetovú ekonomiku negatívny vplyv rastúce dlhy a dôsledky obchodnej vojny s USA.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.