Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Ministri odsúhlasili zvýšenie správnych poplatkov

Kategória: Spravodajstvo

Kabinet na svojom piatkovom rokovaní schválil novelu zákona o správnych poplatkoch, na základe ktorej by sa mali zvýšiť poplatky v oblasti verejnej správy, v rámci stavebnej činnosti či v oblasti dopravy. Vyššie registračné poplatky za úžitkové automobily kategórie N1 s troma miestami na sedenie určené na prepravu tovaru sa však napokon platiť nebudú.

BRATISLAVA 6. júla (SITA) - Zvýšenie správnych poplatkov už má aj podporu ministrov vlády Roberta Fica. Kabinet na svojom piatkovom rokovaní schválil novelu zákona o správnych poplatkoch, na základe ktorej by sa mali zvýšiť poplatky v oblasti verejnej správy, v rámci stavebnej činnosti či v oblasti dopravy. Vyššie poplatky by tak mali čakať aj motoristov pri prvom zápise motorového vozidla kategórie L, M1 a niektorých typov kategórie N1 do evidencie vozidiel. V tomto prípade navrhuje rezort financií v novele ustanoviť rozdielne poplatky v závislosti od výkonu motora. Celkový finančný prínos zo zmien poplatkov rezort financií zatiaľ vyčíslil v tomto roku vo výške 7,1 mil. eur, pričom v budúcom roku by mal štát získať dodatočných 30 mil. eur. Novela zákona o správnych poplatkoch má stanovenú účinnosť na 1. október tohto roka, s výnimkou troch bodov.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra však v tomto prípade vylúčili z vyšších registračných poplatkov autá kategórie N1, ktoré majú len tri miesta na sedenie, teda klasické úžitkové vozidlá, ktoré sa používajú na prepravu tovaru pre potreby podnikania. Výhrady v tomto smere mali najmä zamestnávatelia. Ostatné automobily tejto kategórie sa však vyšším poplatkom nevyhnú. "Nemohli sme tú kategóriu úplne vylúčiť, pretože táto kategória áut aj historicky zahŕňa aj terénne vozidlá s tzv. mriežkou, rôzne drahé terénne vozy. Tomu sme sa chceli vyhnúť. Vylúčili sme typické dodávky a autá, ktoré majú slúžiť na účely podnikania," povedal po piatkovom rokovaní vlády Kažimír.
Rezort financií tak v novele osobitne rieši spoplatnenie prvého zápisu držiteľa motorového vozidla spomínaných kategórii L, M1 a N1 do evidencie vozidiel. Sadzby poplatku navrhlo ministerstvo odstupňovať v závislosti od výkonu motora. Za prvý zápis vozidla do výkonu motora 80 kW je sadzba poplatku stanovená vo výške 33 eur tak ako doposiaľ. V prípade vozidla s výkonom motora od 86 kW do 92 kW stúpa sadzba na 217 eur, pričom sa postupne zvyšuje až na úroveň 2 997 eur v prípade áut s výkonom nad 254 kW. Sadzba poplatku za zápisy do evidencie vozidiel pri ostatných kategóriách vozidiel sa v návrhu novely nemení.
V oblasti stavebnej činnosti ministerstvo pripravilo zmenu sadzieb napríklad za stavebné povolenie, za predĺženie platnosti stavebného povolenia či za kolaudačné rozhodnutie. Napríklad za vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby pre fyzické osoby sa zvyšuje poplatok zo sadzby 6,5 eura na 35 eur a pre právnické osoby zo 16,5 eura na 50 eur. Poplatok za vydanie stavebného povolenia na rodinný dom by mal vzrásť z 33 eur na 100 eur v závislosti od obostavaného priestoru stavby. Novelou sa menia aj sadzby poplatkov za udelenie dopravnej licencie, menia sa niektoré sadzby poplatkov za úkony správy katastra, zaokrúhľujú sa sadzby poplatkov za úkony Úradu priemyselného vlastníctva SR a upravujú sa aj spoplatňované úkony vrátane sadzieb poplatkov pri registrácii liekov.

V rámci novely zákona o správnych poplatkoch sa mení aj zákon o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov. "Spresňuje sa ustanovenie o osobnom a vecnom oslobodení od súdnych poplatkov a upravuje sa spoplatnenie konaní o preskúmanie rozhodnutí orgánov verejnej správy," uvádza rezort financií. Zmeny čakajú aj zákon o hazardných hrách, kde sa upravujú v súčasnosti platné sadzby poplatku za zmeny v udelenej licencii. Rovnako ministerstvo financií navrhlo upraviť percento odvodu do štátneho rozpočtu pri číselných lotériách.
O návrhu na zvýšenie viacerých správnych poplatkov rokovala v úvode tohto týždňa aj tripartita. Sociálni partneri sa však nezhodli na podpore tejto novely. Tripartita v pondelok prerušila rokovanie o novele zákona o správnych poplatkoch a vrátiť by sa k nej mala opätovne koncom mesiaca. Zamestnávatelia prezentovali v súvislosti s pripravovanými zmenami v oblasti správnych poplatkov výhrady k procesu prípravy novely, keďže neprešla pripomienkovým konaním. "Konkrétne vecné pripomienky sa týkali správnych poplatkov v oblasti liekov a liekovej politiky," dodal v pondelok prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Zároveň doplnil, že zamestnávatelia nevidia dôvod zvyšovať poplatky pri registrácii automobilov používaných na podnikanie. Rovnako podľa Machunku hrozí v prípade zvýšenia poplatkov presunutie registrácie áut do okolitých krajín.

Minister financií Peter Kažimír však nepredpokladá, že motoristi budú presúvať registráciu do iných krajín a štát by podľa jeho slov mal z vyšších poplatkov získať príjem, ktorý rezort očakáva. Ministerstvo však podľa Kažimíra pripúšťa aj určité zmeny v nastavení poplatkov.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.