Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Ministerstvo financií zverejnilo vzor kontrolného výkazu DPH

Kategória: Spravodajstvo

Zavedením elektronických výkazov sa zintenzívňuje boj proti daňovým únikom. Ich zavedenie podľa ministerstva financií zároveň vytvára predpoklad na to, aby v budúcnosti podnikatelia nemuseli podávať daňové priznanie k DPH, urobí to za nich finančná správa.

BRATISLAVA 31. októbra (SITA) - Ministerstvo financií na svojej stránke zverejnilo vzor kontrolného výkazu k dani z pridanej hodnoty (DPH). Vzor kontrolného výkazu bude zverejnený aj vo Finančnom spravodajcovi, a to po zverejnení novely zákona o DPH v Zbierke zákonov. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR (MF). Kontrolný výkaz sa bude podľa prijatej novely od začiatku roka 2014 predkladať finančnej správe v elektronickej podobe. Prvýkrát tak budú musieť posielať platcovia DPH tento výkaz najneskôr do 25. februára.

Kontrolný výkaz bude obsahovať údaje, ktoré už podľa MF v súčasnosti majú podnikatelia k dispozícii v rámci svojho účtovníctva. Zavedenie kontrolných výkazov podľa ministerstva zároveň vytvára predpoklad na to, aby v budúcnosti podnikatelia nemuseli podávať daňové priznanie k DPH, urobí to za nich finančná správa. 

Elektronické kontrolné výkazy umožnia podľa MF finančnej správe prostredníctvom automatizovaného systému krížovú kontrolu daňovej povinnosti a kontrolu odpočtov. Krížovou kontrolou údajov bude možné napríklad odhaliť tuzemské a cezhraničné karuselové podvody, odhaliť machinácie s faktúrami, vystavenie fiktívnych faktúr, nevystavenie faktúr, či uplatnenie si odpočtu dvakrát z tej istej faktúry. 

Novelu zákona o DPH Národná rada SR schválila 17. októbra. Voči novele mali výhrady energetické a telekomunikačné spoločnosti, ktoré požadovali, aby sa posunul termín elektronického podávania kontrolných výkazov k dani z pridanej hodnoty. Obávajú sa totiž, že nestihnú prispôsobiť svoje IT systémy.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.