Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Ministerstvá sa dohodli na poskytnutí stimulov

Kategória: Spravodajstvo

Spoločnosť Mondi SCP začne čerpať stimuly vo forme daňových úľav až v roku 2014, firma Samsung si bude môcť v budúcom roku uplatniť úľavu na dani z príjmu v objeme 980 tisíc eur.

BRATISLAVA 8. októbra (SITA) - Ministerstvo hospodárstva a financií sa dohodli na poskytnutí investičných stimulov pre spoločnosti Mondi SCP a Samsung. Minister financií Peter Kažimír sa snažil poskytnutie investičných stimulov vo forme daňových úľav presunúť na neskoršie obdobie, keďže v budúcom roku sa chce zamerať na konsolidáciu verejných financií. Rezort hospodárstva už predložil nové znenia návrhov na poskytnutie stimulov pre spomínaných investorov. "Ide o výrazné zredukované čerpanie daňových úľav na budúci rok u spoločnosti Samsung. Firma Mondi SCP v budúcom roku nebude daňové úľavy čerpať," povedal po úspešných rokovaniach pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Podľa nového návrhu by mala spoločnosť Samsung v budúcom roku čerpať stimuly vo forme daňových úľav len vo výške 980 tisíc eur namiesto plánovaných vyše 2,5 mil. eur. O rok neskôr by to malo byť 8,92 mil. eur a v roku 2015 už 9,9 mil. eur. Celkovo by teda mal Samsung dostať stimuly v objeme 19,8 mil. eur. Firma na oplátku preinvestuje do modernizácie svojho závodu v Galante 70 mil. eur a udrží najmenej po dobu šiestich rokov 760 pracovných miest.

Spoločnosť Mondi SCP začne čerpať stimuly vo forme úľavy na dani z príjmov až od roku 2014, pričom podľa pôvodných plánov to už malo byť v budúcom roku, kedy si mala uplatniť daňovú úľavu vo výške 10,5 mil. eur. Prvý rok, teda v roku 2014, si bude môcť uplatniť firma úľavu na dani v objeme 6 mil. eur. Celkovo by mala ružomberská firma dostať investičnú pomoc vo výške 25,4 mil. eur. Podnik plánuje počas štyroch rokov investovať do rozšírenia svojho závodu 95 mil. eur a zachovať 766 pracovných miest.

Vládny kabinet by mal v stredu rokovať o poskytnutí stimulov aj pre ďalších sedem spoločností. Ide o firmy Magneti Marelli, Bekaert Slovakia, Delta Electronics, Continental Automotive Systems Slovakia, Muehlbauer, Ekoltech a Fagor Ederlan. Títo investori plánujú na Slovensku celkovo investovať takmer 173 mil. eur a do konca roka 2017 vytvoriť, respektíve udržať takmer 1 900 nových pracovných miest. Štát by im mal za to poskytnúť úľavy na dani z príjmov v celkovej výške takmer 56 mil. eur. Aj na poskytnutí stimulov pre týchto investorov sa ministerstvá dohodli. "Títo investori by mali čerpať stimuly až po roku 2014," konštatoval Jurikovič.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.