Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Minimálna mzda v budúcom roku by mala byť vo výške 410 eur

Kategória: Spravodajstvo

Minimálna mzda by mala na Slovensku v budúcom roku dosiahnuť úroveň 410 eur. Navrhuje to Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR.

Bratislava 28. apríla (TASR) - Minimálna mzda by mala na Slovensku v budúcom roku dosiahnuť úroveň 410 eur. Navrhuje to Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR. Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedol jej viceprezident Slavomír Manga, KOZ je pripravená o výške minimálnej mzdy rokovať so sociálnymi partnermi.
      "Chceli by sme, hlavne z dôvodu, aby sme sa nedostali pod hranicu chudoby, aby minimálna mzda bola na úrovni 410 eur a vyššie, pokiaľ bude možnosť," priblížil Manga s tým, že hranica chudoby pre rok 2014 predstavovala 353 eur.
      Pri stanovení výšky minimálneho zárobku zamestnancov podľa KOZ treba prihliadať na potrebu rozvoja vnútorného trhu, cenu práce, ale aj na demografický vývoj na Slovensku. "Slovensko má v súčasnosti najmladšie obyvateľstvo spolu s Írskom a Cyprom," doplnil Manga.
      KOZ je presvedčená, že zvýšenie minimálnej mzdy nebude mať negatívny vplyv na firmy a zamestnanosť. "Každý rok sa opakujú argumenty, že pre minimálnu mzdu sa stráca konkurencieschopnosť. Nikto vecne tieto súvislosti nedokázal," konštatoval Manga.
      Konfederácia informovala o svojom návrhu aj sociálnych partnerov. "Predložili sme im návrh. Naša predstava by bola, aby sme sa dohodli na výške. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení je ochotná rokovať o vyššej mzde, Republiková únia zamestnávateľov asi nebude súhlasiť," dodal prezident KOZ Jozef Kollár.
      Zvýšiť minimálnu mzdu má v pláne aj samotná vláda. Premiér Robert Fico avizoval, že akceptovateľná hranica pre jeho kabinet je 400 eur. Odborári tento krok oceňujú. "Číslo, o ktorom hovoril premiér, si myslíme, že je na počiatok krok dobrým smerom," poznamenal Manga.
      Od začiatku tohto roka minimálna mzda stúpla z 352 eur na 380 eur. Vláda taktiež zaviedla s účinnosťou od januára 2015 odpočítateľnú položku na zdravotné odvody, ktorá je tiež v sume 380 eur. Nárok na ňu majú zamestnanci s príjmom do 570 eur. "Uvažuje sa, že by sa hranica mohla posunúť, aby mali ľudia vyšší čistý príjem," priblížil Kollár. Zároveň uviedol, že vláda sociálnym partnerom prisľúbila, že s nimi bude rokovať o druhom sociálnom balíčku ešte predtým, ako ho definitívne predstaví ľuďom. "Určite sa budeme rozprávať aj o odvodovej úľave v súvislosti s minimálnou mzdou," avizoval Kollár.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.