Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Milionárska daň sa bude platiť od mesačného príjmu 1 872 eur

Kategória: Spravodajstvo

Od mzdy približne vo výške 3 311 eur bude v budúcom roku nezdaniteľná časť základu dane podľa ministerstva financií nulová.

BRATISLAVA 14. októbra (SITA) - Takzvanú milionársku daň by v budúcom roku mali platiť zamestnanci s hrubým mesačným príjmom prevyšujúcim zhruba 1 872 eur. Od mzdy približne vo výške 3 311 eur bude nezdaniteľná časť základu dane podľa ministerstva financií nulová. "Od roku 2013 sa zavádza systém s dvoma sadzbami dane, z čoho vyššia sadzba dane na úrovni 25 % sa začne uplatňovať od hranice, od ktorej bude nezdaniteľná časť základu dane nulová, približne od hrubého príjmu 3 311 eur," dodáva rezort financií v návrhu budúcoročného rozpočtu.

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka bude v roku 2013 definovaná ako 19,2-násobok životného minima platného k 1. januáru 2013. Vzhľadom na životné minimum platné k 1. januáru budúceho roka vo výške 194,58 eur predpokladá ministerstvo financií nezdaniteľnú časť základu dane na rok 2013 vo výške 3 735,94 eur.

V minulom roku sa milionárska daň týkala podľa analýzy Poštovej banky každého dvadsiateho Slováka zamestnaného na plný pracovný čas. Najvyšší podiel zamestnancov s vysokými platmi bol pritom v roku 2011 jednoznačne v Bratislavskom kraji, kde plat vyšší ako 1 800 eur potešil 12 % zamestnancov. "Milionárskou daňou sa v praxi označuje postupné znižovanie nezdaniteľnej časti základu dane takého zamestnanca, ktorý dosiahol v priebehu roka základ dane vyšší ako 18 538 eur, a teda zarobil mesačne v hrubom aspoň 1 773 eur," informovali analytici Poštovej banky.

Navrhnúť vyššie zdanenie fyzických osôb s nadštandardným príjmom si stanovila ako jeden zo svojich cieľov v programovom vyhlásení už prvá vláda Roberta Fica v roku 2006. Kabinet neskôr v roku 2007 zaviedol tzv. milionársku daň, teda postupné znižovanie nezdaniteľnej časti základu dane pri rastúcom príjme.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.