Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Mikropôžička je určená aj pre začínajúcich podnikateľov so sídlom v SR

Kategória: Spravodajstvo

Začínajúci podnikatelia, ktorí majú problém získať v komerčných bankách dostupné úverové prostriedky na podnikanie, môžu využiť mikropôžičkový program Slovak Business Agency (SBA).

Bratislava 17. marca (TASR) – Začínajúci podnikatelia, ktorí majú problém získať v komerčných bankách dostupné úverové prostriedky na podnikanie, môžu využiť mikropôžičkový program Slovak Business Agency (SBA). Zameraný je na pomoc a podporu malých podnikateľov. Podľa hovorkyne Dominiky Bízikovej podnikanie s úverom alebo pôžičkou je dnes bežnou potrebou podnikateľa, a preto by pôžičky mali byť dostupné pre každého.
      "Potrebné sú nielen na rozbeh a rozvoj a na inovácie a udržanie trendu, ale aj na presadenie sa na zahraničných trhoch. Nedostupné sú však pre podnikateľov s kolísavým trendom hospodárenia, či s menšími obratmi na účtoch. O mikropôžičku nás môže požiadať aj podnikateľ alebo spoločnosť bez podnikateľskej histórie. Pohybuje sa od 2500 do 50.000 eur a podnikateľ ju môže dostať na financovanie investičných a prevádzkových potrieb. Splatnosť sa dá rozložiť na štyri roky. Začínajúci podnikatelia využívajú často ponúkaný benefit, a tým je odklad splátok istiny do šesť mesiacov od čerpania úveru," skonštatovala Bíziková pre TASR.
      Pokiaľ ide o zabezpečenie úveru, jeho formu a rozsah určuje SBA s prihliadnutím na rizikovosť podnikateľského plánu, výšku úveru a schopnosť podnikateľa mikropôžičku splácať. Pri vyšších sumách financovania sa zabezpečí nehnuteľným majetkom, firemným, osobným, prípadne majetkom tretích osôb, tiež strojnotechnologickými zariadeniami, prípadne aj predmetom financovania, teda majetkom, ktorý sa financuje z mikropôžičky.
      "Pri nižších čiastkach financovania zvažujeme ručenie formou zmenky klienta alebo osobnej zmenky, prípadne zmenkou tretích osôb, ktoré preukázateľne vlastnia majetok," priblížila ďalej hovorkyňa SBA a ako dodala, podnikatelia a firmy musia spĺňať aj ďalšie kritériá. Určená je napríklad malým podnikom, s menej ako 50 zamestnancami a ročným obratom, ktorý neprekračuje 10 miliónov eur. Mikropôžičku môžu dostať aj mikropodniky s menej ako 10 zamestnancami a ročným obratom nižším ako 2 milióny eur. Podmienkou je tiež, že fyzická alebo právnická osoba je registrovaná so sídlom na území SR, má oprávnenie na podnikanie na našom území. Zaváži tiež dobrý podnikateľský zámer, ktorým preukáže kvalitu a životaschopnosť projektu a návratnosť pôžičky, vzdelanie, prípadne skúsenosti v oblasti, v ktorej podniká.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.