Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

MH pripravilo výzvu na kompenzácie cien energií pre energeticky náročné podniky

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR pripravilo výzvu na predkladanie žiadostí na poskytnutie kompenzácií za tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) oprávneným energeticky náročným podnikom. 

Bratislava 18. októbra (TASR) - Podniky by mali prostriedky dostávať vo forme vratiek časti poplatkov za TPS. Realizácia zámeru je podmienená schválením novely zákona o štátnom rozpočte na tento rok v Národnej rade (NR) SR, informovalo v utorok MH.  
      "Predmetom kompenzácie bude poskytovanie štátnej pomoci z prostriedkov štátneho rozpočtu pre elektroenergeticky náročné podniky. Štátna pomoc sa poskytne vo forme takzvaných vratiek, vrátenie časti poplatkov súvisiacich s financovaním podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov," priblížil rezort. Výšku kompenzácií však nespresnil.
      Keďže je vyplácanie kompenzácií podmienené zmenou štátneho rozpočtu, ktorú minulý týždeň schválila vláda, minister hospodárstva Karel Hirman apeloval na zamestnávateľov, aby novelu podporili. "Predstavitelia podnikov by mali rovnako vyzvať poslancov NR SR, aby svojím hlasovaním vytvorili podmienky, aby mechanizmy a pomoci pripravované rezortom hospodárstva či vládou mohli byť naozaj poskytnuté na záchranu a pomoc našim podnikom postihnutým energetickou krízou a neúnosnými vysokými cenami energií," uviedol Hirman.

      Podniky musia spĺňať podmienky uvedené v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a tiež vo vyhláške ministerstva, ktorou sa ustanovuje zoznam oprávnených priemyselných odvetví, rozsah a štruktúra správy a spôsob poskytovania kompenzácie podnikateľom. Rezort hospodárstva dodal, že vzhľadom na rozsah predkladaných dokumentov, ktoré sú súčasťou žiadosti o kompenzácie, takto s dostatočným predstihom informuje oprávnené subjekty, aby mali primeraný čas na ich zabezpečenie.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.