Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

MF SR urobilo zmeny v návrhu zákona o novej dani z poistenia

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo financií (MF) SR urobilo niekoľko zmien v návrhu zákona o dani z poistenia, ktorou sa už v pondelok (16.4.) bude zaoberať Hospodárska a sociálna rada SR.

Bratislava 10. apríla (TASR) –  Rezort financií avizuje, že zákon bude prehľadný, jednoduchý a nebude sa dotýkať produktov životného poistenia. Poistnou daňou sa má v plnej miere nahradiť 8-% odvod z neživotného poistenia, ktorý v súčasnosti platia poisťovne. Zákon by mal začať platiť od októbra tohto roka.
      Nová daň z poistenia bude mať podľa vyjadrení MF SR jednotnú 8-% sadzbu, ktorá sa dotkne všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia (PZP), pri ktorom zostane aj naďalej 8-% odvod. MF SR akceptovalo časť pripomienok, o ktorých rokovalo s odborníkmi v rámci rozporových konaní, čím vyšlo v ústrety požiadavkám trhu.
      Nová poistná daň nahradí v súčasnosti platný poistný odvod a poisťovne tak v zásade podľa rezortu financií nemusia zvyšovať poistné pri všetkých zmluvách, tak ako to avizovali. Tým, že v platnosti bude iba jedna sadzba, celý systém bude jednoduchý a prehľadný a nedôjde k zvýšeniu administratívnej náročnosti či potrebe veľkých zmien v IT systémoch. Poistná daň je podľa ministerstva štandardný nástroj, ktorý sa bežne používa vo väčšine krajín Európskej únie.
      "Týmto krokom bude zabezpečená daňová férovosť pri poskytovaní tovarov a služieb. Poisťovacie služby v Európskej únii totiž nepodliehajú na základe smernice dani z pridanej hodnoty a je preto prirodzené, že sme hľadali spôsob, ako dosiahnuť spravodlivý systém," uviedol v stanovisku pre médiá minister financií Peter Kažimír.
      Vplyvy zákona by tak klienti poisťovní nemali nijako pocítiť. Daň budú vyberať a platiť do štátneho rozpočtu poisťovne, a preto je rezort financií názoru, že nie je potrebná zmena platných zmlúv. Okrem toho klienti si môžu vybrať poisťovňu, ktorá im ponúkne najlepšie podmienky.
      Naopak, podľa ministerstva majú poisťovne niekoľko možností, ako ceny poistného pre klientov udržať na súčasných úrovniach, či už je to optimalizácia činnosti, zníženie nákladov, napríklad na sprostredkovateľov, alebo zníženie zisku.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.