Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Merkelovej spolustraníčka chce úpravy v daniach z príjmu

Kategória: Spravodajstvo

Predsedníčka vlády v spolkovej krajine Sársko si myslí, že horná sadzba dane by mala stúpnuť nad 50 %.

BERLÍN 25. marca (SITA, Reuters) - Nemecko by malo svoju najvyššiu sadzbu dane z príjmu vrátiť nad úroveň 50 %. Vyhlásila to Annegret Krampová-Karrenbauerová, predsedníčka vlády západonemeckej spolkovej krajiny Sársko, a pol roka pred parlamentnými voľbami tak ukázala, ako veľmi doľava sa posunula politika strany kancelárky Merkelovej.

Merkelovej predchodca Gerhard Schröder zašiel príliš ďaleko, keď v 90. rokoch znížil hornú sadzbu dane z príjmu z 53 na 42 %, povedala vo víkendovom rozhlasovom rozhovore Krampová-Karrenbauerová, ktorá je dôležitým spojencom kancelárky a vysoko postavenou členkou Kresťanskodemokratickej únie (CDU). "Návrat na predchádzajúcu úroveň by podľa môjho názoru mal byť možný," dodala s tým, že prípadné zvýšenie dane by určite nesmelo ublížiť malým podnikateľom alebo viesť k nárastu nezamestnanosti. Opozičná Sociálnodemokratická strana (SPD) tvrdí, že najvyššia sadzba dane by sa mala zvýšiť na 49 % a aplikovať na všetkých, ktorí ročne zarobia viac ako 100 tis. eur, nemecká Strana zelených by túto sadzbu používala už od príjmu 80 tis. eur ročne.

Analytikov poznámka zarazila, keďže politička ju vyslovila niekoľko mesiacov po tom, ako Merkelová odmietla návrh na zvýšenie daní z dielne stredoľavej opozície a jasne naznačila, že nesúhlasí s podobným zdaňovaním bohatých, o aké sa vo Francúzsku snaží prezident Hollande. Odmietavo reagovali aj koaliční partneri CDU, bavorská Kresťanská sociálna únia (CSU) a Slobodná demokratická strana (FDP). "My máme jasno. CDU a CSU nepodporia zvýšenie daní z príjmu, majetku alebo dedičstva," povedal bavorský krajinský minister financií Markus Söder z CSU. Rozpočtový expert za FDP Otto Fricke na sociálnej sieti Twitter vyjadril presvedčenie, "že vedenie CDU sa od tohto názoru rýchlo dištancuje".

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.